Ekologiczne Miasto Fujisawa Sustainable Smart Town

fujisawasst.comFirma Panasonic wpadła na pomysł stworzenia zrównoważonego miasteczka, w którym będzie można wprowadzić różne modele kompleksowych rozwiązań ekologicznych dla całego domu, budynku i miasta, które łączą technologie energetyczne firmy z ochroną środowiska.

W ten sposób firma Panasonic chce promować szeroko zakrojone używanie urządzeń energooszczędnych, a także proponować nowe rozwiązania, które łączą sposoby generowania i gromadzenia energii oraz kontrolę jej zużycia. Na thttp://fujisawasst.comym też firma Panasonic nie przystaje, gdyż oprócz dobrze zorganizowanej nowoczesnej technologii, firma chce też się skupić na tworzeniu relacji między ludzkich. Tworząc w ten sposób miejsce na wspólnotę, społeczność która też współtworzy i rozwija to miasteczko. Kolejnym ciekawym elementem jest fakt, iż myślą przewodnią jest to, aby ludzie w takim miejscu dożyli 100lat w pełnym i doskonałym zdrowiu. Miasteczko przyszłości będzie kojarzone z wysokim postępem technologicznym, zdrowotnym i edukacyjnym, a ludzie w nim żyjącym budują bliskie relacje z drugim człowiekiem.

fujisawasst.comPod koniec 2010 roku firma Panasonic zawarła porozumienie z władzami miasta Fujisawa, na mocy którego postanowiono zbudować inteligentne promujące zielony zdrowy styl życia Fujisawa Sustainable Smart Town. Ekologiczne miasto zbudowane zostało w Japonii, a dokładnie w Fujisawa, leży w prefekturze Kanagawa ok. 50 km na zachód od Tokio. Wybrano miejsce na terenie dawnej fabryki firmy Panasonic, działka o powierzchni 19 ha pomieściła ok. 1000 domów mieszkalnych, obiekty komercyjne i użyteczności publicznej, które może pomieścić 3000mieszkańców. Całkowity koszt projektu wyniósł ok. 60 miliardów jenów, a otwarcie nowego miasta miało miejsce pod koniec 2014r. Do końca 2018r firma ma zamiar wypełnić całe miasto mieszkańcami.

Miasteczko Fujisawa SST składa się z 6 stref życia mieszkańców:

1. Strefa mieszkalna

fujisawasst.comW tej strefie znajdują się domki jednorodzinne wolnostojące lub bliźniaki wszystkie z małymi przydomowymi ogródkami. Domki pasywne, doskonale zaprojektowane wtapiają się w klimat miasta Shonen. Wszystkie zasilane są przez odnawialne źródła energii, które są inteligentne zarządzane przez odpowiednie systemy komputerowe. Każdy z mieszkańców ma dostęp do danych przez wspólny portal, na którym znajdują się wszystkie informacje dotyczące poboru i zużycia prądu, własnego domku jak i całego miasteczka. Mieszkańcy dostają również różne wskazówki w jaki sposób zmniejszyć i zrównoważyć zużycie energii w gospodarstwie domowym. Każdy dom spełnia wszystkie potrzeby jego mieszkańców. A zaprojektowane zielone tereny maja wprowadzić świeżość oraz relaks, przemieszczającym się po nich spacerowiczom. Bardzo mądrze i inteligentnie zaprojektowane alejki prowadzą bezpiecznie do wielu społecznościowych przestrzeni.

2. Strefa wspólnych spotkań mieszkańców – Committee Center

fujisawasst.comZnajduje się w Central Parku i jest to rdzeń miasta, czyli sercem całego miasteczka, gdyż tam odbywają się spotkania wszystkich mieszkańców. Ta społeczność ma kluczową rolę w rozwoju miasta, dlatego w tym celu powołano Stowarzyszenie Społeczności Nowej Generacji, w której powołano komisję. Committee Centre jest siedzibą tego stowarzyszenia i obejmuje szeroki zakres działań związanych z ochrona środowiska, energii i bezpieczeństwa, a także konserwacji i zarządzania posiadanych nieruchomości w miasteczku. Ponadto, SST Komitet Fujisawa będzie organizować w tym miejscu imprezy, festiwale, lekcje kultury, seminaria tak aby wzbogacić komunikację pomiędzy mieszkańcami miasta oraz w pobliskich obszarów.

 3. Strefa komercyjna – Shonan T-SITE

fujisawasst.comMiasteczko dysponuje obiektami handlowymi o nazwie Shonan T-SITE, kompleks kulturalny z unikalnymi sklepami oferującymi głównie książki i czasopisma. A także jest to miejsce w którym promowane jest nowe podejście do stylu życia w Fujisawa SST. To baza do inspirowania mieszkańców, a także turystów na obszarze Shonan. Jest tutaj też kawiarenka, w której można wypić smaczną kawę czytając książkę, którą się nabyło lub po prostu odpocząć w ciekawym miejscu. Kawiarnia jest wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia domowe, które pokazują swoje bezpośrednie korzyści dla poprawy stylu życia. Służyć temu będą warsztaty „hands-on” takie jak lekcje gotowania, w których ludzie mogą korzystać z tych najnowszych urządzeń domowych. Warsztaty mają zapewnić klasę wsparcia, aby pomóc ludziom opanować sprzęty AV.

 4. Strefa warsztatowa mieszkańców – Fujisawa SST SQUARE

fujisawasst.comBudynek Fujisawa SST Square jest częścią integralną z Shonan T-SITE. Prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług dla całego miasta, zapewnianiu informacji oraz usług w zakresie komunikacji, planowaniu i organizacji wydarzeń, generowaniu, dostarczaniu, sprzedaży i nabywaniu energii. Zapewnia kompleksowe usługi w zakresie mobilności w SQUARE Mobility, takie jak współdzielenie ekologicznych samochodów oraz rowerów z silnikiem elektrycznym, dostarczanie samochodów do wynajmu oraz sprzedaż ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń majątkowych. Spełnia funkcje społeczne, inkubacji i zarządza miastem. Jest tu też centrum do spraw planowania i realizacji działań naprawczych w razie zagrożenia klęską żywiołową. Jest też miejscem gdzie budują się relacje współpracy miedzy mieszkańcami. Można tam razem gotować i cieszyć się wspólnym posiłkiem. Można uczyć się różnych sprzętów i coś z nich tworzyć np. urządzenia wyposażone w najnowsze cyfrowe obrabiarki, w tym drukarki 3D. Organizowane są tutaj też warsztaty dla dzieci i ich rodzin.

5. Strefa Wellness Square

fujisawasst.comTo miejsce skupia się na zdrowym życiu, dzięki wsparciu zaangażowanej społeczności. Znajduje się tutaj klinika, obiekty spa i wellnes, ośrodki edukacji tj. przedszkole i szkoła dla dzieci, a także miejsce opieki dla osób starszych. W ten sposób chcą naturalnie łączyć ludzi w różnym wieku, aby nawzajem mogli się wspierać wiedzą, doświadczeniem i pomocą. Ludzie starsi tracą wraz z wiekiem niektóre zdolności stając się jak dzieci, a kontakt z dziećmi może rozjaśnić ich życie, wnieść dużo radości i zabawy. Ten obiekt powstał w taki sposób aby na każdym etapie zachodziły interakcje między ludzkie, które wpływają pozytywnie na życie w takiej społeczności. Miasteczko Fujisawa SST ma na celu stworzenie miejsca gdzie wszyscy ludzie są potrzebni bez względu na wiek do tworzenia szczęśliwej społeczności.

6. Strefa terenów zielonych ? parki, ogrody

fujisawasst.comFujisawa SST zaprojektowano w ten sposób aby łączyć ze sobą nowo powstała społeczność i rozwijać ich relacje podczas spacerów, odpoczynków, treningów na świeżym powietrzu czy wspólnej opiece nad dziećmi na placu zabaw. Stworzono szereg ścieżek ogrodowych z roślinnością nawiązującą do każdej z pór roku. Zadbano o najmniejsze szczegóły, domy i powierzchnie wokół nich zostały tak zaprojektowane aby jak najwięcej światła padało na tutejsza roślinność, a wiatr by mógł wprowadzać bryzę świeżości pomiędzy wszystkimi obiektami, wymieniając powietrze na nowe. jest tutaj tez Park w którym mieszkańcy pracują nad swoja aktywnością fizyczną, szereg urządzeń pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji ciała. W tym czasie dzieci mogą bawić się w dobrze zorganizowanym placu zabaw pod opieką nie tylko swoich rodziców a i sąsiadów. Stworzono okrągły ogród w którym ławki umieszczone są w kręgu aby przyjemnie prowadziło się rozmowy między spacerowiczami. W planach jest też leśny park, gdzie można podziwiać piękny zielony krajobraz.

Miasteczko Fujisawa SST :

1. Samowystarczalność Energetyczna

fujisawasst.comCałe miasteczko korzysta z energii słonecznej, powstała wspólnotowa fabryka solarna. Są to panele słoneczne zainstalowane na ok. 400m na terenach publicznych. Dzięki sprzedaży energii elektrycznej można rozwijać dalsze projekty w Fujisawa SST. Oprócz tego na każdy obiekcie są zainstalowane panele słoneczne, każdy z mieszkańców ma dostęp do informacji o wynikach końcowych każdego dnia. Wszystkie domy są tak zaprojektowane aby każdy dach miał możliwość pobierania energii, kiedy na drugi jest w zacienieniu. W ten sposób cała energia jest dostępna dla wszystkich mieszkańców, niedobory jednego domu można uzupełnić nadmiarem w drugim domu. Każdy dom posiada generatory do magazynowania energii. Miasto również udostępnia szereg elektronicznych środków transportu tj. samochód, rowery, motorowery. Energia jest elementem bardzo istotnym w tej społeczności, dlatego miasteczko uczy w jaki sposób jej nie marnować, jak mądrze i efektywnie ją wykorzystywać, i jak kontrolować jej zużycie.

Takie miasta powinny mieć własny dostęp do energii, aby mogło sprawnie i wygodnie funkcjonować. Centralizacja źródła zasobów energetycznych jest największym ograniczeniem dla ludzkości, z tego powodu jest wiele wojen. Tak na prawdę energii jest wszędzie bardzo dużo tylko trzeba w umiejętny sposób z niej korzystać. Tylko wtedy mamy możliwość na rozwój takich miejsc jak Smart City. Dzięki temu miasto jest samowystarczalne energetycznie i ludzie mają dostęp do wszelkich technologii.

2. Bezpieczeństwo mieszkańców

Miasteczko Fujisawa SST w kwestii bezpieczeństwa jest „wirtualnym miasteczkiem” monitorowanym non stop.  Zainstalowane jest 50 kamer i nowoczesnych świateł, które wyczuwają ruch i automatycznie się włączają. Wszystko zamontowane przy wejściu do miasta, budynków użyteczności publicznej, zacienionych obszarach w parku, przejazdach na głównych ulicach, itp. Ponadto to połączone jest z urządzeniami nocnych stróżów, którzy pilnują bezpieczeństwa w miasteczku. To daje miasteczko kompleksową ochronę w otwartej atmosferze, gdzie rodzice jak i stróżowie pilnują w dyskretny sposób jak bawią się ich dzieci.

Brak płotów, ogrodzeń jest bardzo ciekawym pomysłem ale totalna kontrola poprzez monitoring zasługuje na nominację Fujisawa SST jako pierwszego miasteczka Orwella. My chcemy budować Okrągłe Miasteczko na bliskich relacjach między ludzkich, w ten sposób skupiona energia wykreuje materie, czyli piękne i świadome miejsce do życia. Technologia ma nam pomóc, a nie Nas szpiegować i prześladować, zabierając w ten sposób całkowitą prywatność, jak i zaufanie do siebie.

 3. Transport ekologiczny

Mieszkańcy mogą się cieszyć ekologicznym i inteligentnym stylem życia, opartym na optymalnie i stabilnie wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. Fujisawa SST oferuje usługi w zakresie mobilności dla wszystkich mieszkańców, z pojazdami jaki bez. Udostępnia pojazdy elektryczne (EV), skutery elektryczne i elektrycznie wspomagane rowery, a także wynajmuje samochody, świadczy usługi przewozowe oraz wynajmuje dostęp do stanowiska ładowania pojazdów. W ten sposób zmniejsza zużycie benzyny i prowadzi do redukcji kosztów paliwa, a także zmniejsza zanieczyszczenia środowiska, produkując mniej emisji spalin. W dodatku auto nie stoi cały dzień pod domem, ponieważ jest przez wszystkich jest mądrze wykorzystywane. Mieszkańcy logują się na platformę która obsługuje elektryczne pojazdy i rezerwuje czas w którym potrzebuje dany samochód. Efektywnie wykorzystywane są możliwości komunikacji w mieście.

Jest to bardzo dobry pomysł na takie miasteczka, aby całkowicie przejść na odnawialne zasoby energii. W ten sposób dbamy o środowisko i jakość życia całej społeczności. Darmowy dostęp do zielonych energii, pozwala na wiele możliwości. Dostatek i swoboda korzystania z takich rozwiązań sprzyja harmonii i sprawnej komunikacji. Bez względu na politykę, jaka prowadzą koncerny paliwowe, my robimy swoje.

4. Zdrowie

fujisawasst.comZdrowie jest tematem bardzo promowanym w miasteczku. Ekologiczny i świadomy styl życia, który pozwala do żyć w zdrowiu i szczęściu 100lat. Centrum Wellness edukuje dzieci, młodzież, dorosłych jak i starszych na temat zdrowego odżywiania i korzyści z aktywności fizycznej. Prowadzi przedszkole i szkołę, która nakierowana jest u dzieci na rozwój „umiejętność myślenia”, również motywuje je do zdobywania wiedzy. Szereg informacji w tym zakresie znajduje się w wielkiej bibliotece, która jest dostępna dla wszystkich. Tam można znaleźć książki o przeróżnej tematyce. Zdrowe relacje międzyludzkiej badane są na każdej płaszczyźnie, rozwijane i pogłębiane na każdym spotkaniu, warsztacie czy wspólnej imprezie. Duży nacisk kładzie miasteczko na opiece nad ludźmi starszymi. Osoby starsze razem w zorganizowanej społeczności mają okazję dobrze się bawić, z uczuciem potrzeby dla drugiej osoby. Wiedza jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, a opieka nad dziećmi zawsze jest w doświadczonych rękach.

Miasteczko ma być przykładem dla współczesnej cywilizacji, która nastawiona jest na sztuczne niezorganizowane i szkodliwe życie. Odcinając się od drugiej osoby, spłycając więzi rodzinne i porzucając najstarszych członków rodziny w domach spokojnej starości. Fajnie, że tak do tego podchodzą i jest tutaj miejsce dla każdego. Jest ogromna potrzeba do takich miejsc, ludzie chcą się łączyć i razem żyć, dlatego takie miejsca będą powstawać, jak grzyby po deszczu.

5. Budowanie Społeczności

fujisawasst.comFujisawa SST ma na celu pobudzenie aktywności społeczności w całym regionie, z udziałem nie tylko mieszkańców miasta, ale także ludzi, którzy przychodzą do pracy w Fujisawa SST i ludzi mieszkających w pobliżu obszarów. Fujisawa SST Serwis Społeczny wspiera zapotrzebowania użytkowników przy jednoczesnym rozwijaniu więzi społecznych.

Programy sprzyjające budowaniu społeczności, zachęcające do bezpośrednich interakcji w Fujisawa SST:

1. Program „udostępniania zasobów” wspiera wymianę towarów mieszkańców i umiejętności osobistych lub siły roboczej.
2. Program „dzwonnika” jest to miejsce do wymiany informacji na temat katastrof i zapobiegania przestępczości.
3. Program „współ-learning” pomaga dopasować ludzi, którzy chcą się razem uczyć tych samych rzeczy.
4. Program „finansowanie wspólnotowe” pomaga w finansowaniu wspólnych zakupów,  zasobów do wspólnego użytku.

Te programy wymiany uświadamiają o korzyściach płynących z „wzajemnej pomocy” i mogą przyczynić się do stworzenia społeczeństwa, które jest w stanie i ma motywację do rozwiązywania problemów na szczeblu lokalnym i na poziomie ludzkim.

Godne podziwu jest chęć podejścia do takiego projektu nie tylko technicznie ale i przyszłościowo, skupiając się na czynniku ludzkim. Szereg rozwiązań jakie zastosowano w budowie tego miasteczka, sprzyja tworzeniu i rozwijaniu się relacji między ludzkich, co jest ogromnym krokiem w dzisiejszych czasach. Jednak jest to wszystko zaprojektowane też w sposób techniczny, dlatego może to mieć charakter płytki i nie trwały. Idea mieszkania w takim miejscu jest super! Ciekawi Nas tylko świadomość takich ludzi, na ile oni potrzebują takich relacji i czy są do nich zmuszani samym funkcjonowaniem takiego miasteczka. Jak dla Nas wyszło to z głowy, a nie z serca ale to też jest fajne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie wiedzą jak do tego się zabrać, a technika i dobra organizacja zawsze jest dobrym sprzymierzeńcem.

W naszym projekcie platformą, którą tworzymy i wykorzystamy do budowania i rozwijania relacji miedzy ludzkich w Okrągłym Miasteczku jest COHOTO.

Firma Panasonic będzie pracować razem z miastem Fujisawa nad wdrożeniem projektu na otaczających je obszarach. Panasonic chce też promować stworzony model rozwoju urbanistycznego, aby przebudować obszary dotknięte trzęsieniami ziemi. Firma zamierza również wykorzystać wdrażane rozwiązania w ramach globalnych projektów. Wśród nich warto wymienić np. projekt „Sino-Singapore Tianjin Eco-City” w Chinach czy indyjski „Delhi-Mumbai Industrial Corridor (DMIC) Project”. O tych projektach też będziemy pisać w następnych artykułach. Zapraszamy do krótkiego filmiku reklamowego Fujisawa Sustainable Smart Town.


Źródło: nt.interia.pl, panasonic.com,fujisawa.


Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *