Okrągłe Domy

Zalety kopuł

Ekonomiczny, energooszczędny:

 • mniejsza powierzchnia i mniejsza objętość,
 • wysokie właściwości termoizolacyjne,
 • 50-70% oszczędności energii przy ogrzewaniu lub chłodzeniu wnętrza obiektu,
 • mniejsze koszty budowy (o 30% mniej wydaje się na materiały i o 30% mniej ze względu na redukcję strat ciepła),
 • tańsze utrzymanie w przeciwieństwie do domów tradycyjnych, praktycznie nie wymaga żadnych remontów, od czasu do czasu wystarczy jedynie odświeżyć ściany.

Bezpieczna i wytrzymała konstrukcja:

 • odporna na trzęsienia ziemi i huragany,
 • ze względu na brak filarów czy belek,
 • kształt kopuły to konstrukcja, którą trudno przewrócić,
 • kopuła jest kształtem, w którym opór powietrza jest bardzo mały,
 • kula jest najbardziej wytrzymałą formą w przyrodzie.

Konstrukcja stabilna i łatwa w budowie:

 • dobre właściwości nośne, co umożliwia użycie lekkich, niedrogich materiałów,
 • nieobecność podpór czy filarów w całej kubaturze obiektu,
 • brak kosztownego tradycyjnego dachu,
 • szybkość budowy,
 • możliwość powiększenia układu pomieszczeń w przeciwieństwie do standardowego domu w kształcie prostopadłościanu,
 • kształt umożliwiający natychmiastowy spływ wody opadowej.

Wpływ kształtu na życie

Pomaga skupić się na sobie

Ze względu na kształt takiego domu, człowiek potrafi skupić się na swoim życiu, zdrowiu i rodzinie. Nic go nie rozprasza, a cała energia która panuje w domu, regeneruje i przywraca do zdrowia psychicznego i fizycznego.

Daje poczucie całości i doskonałości

Koło jest doskonałym, całkowitym i pełnym kształtem, który symbolizuje doskonałość.

Rozwija kreatywność, świadomość i intuicję

Kształt wpływa na skupienie i kreowanie wielu myśli, pomysłów pod kopułką. Jest to idealne miejsce do tworzenia projektów, rozwoju duchowego, artystycznego, a także biznesowego. Kiedy już mamy sprecyzowany projekt, warto go wypuścić we wszechświat, a w tym celu najlepiej postawić sobie na szczycie kopuły świetlik w postaci piramidy, lub zbudować obiekt z dachem, przez który wypłynie energia.

Uspokaja, uzdrawia i dodaje energii

Kulisty kształt potrafi skupić energię życiową wokół całej przestrzeni, nie ukrywając się po kątach. W samym jej centrum można doświadczyć dużej dawki energii, która pobudzi nas od razu do działania. Kolejnym elementem jest świat przyrody. Rośliny lepiej w niej rosną, są wielkie i zdrowe, a zwierzęta spokojniejsze.

Naturalny kształt, poprawiający samopoczucie i zdrowie

Naturalny, okrągły kształt wpływa na lepsze samopoczucie i szybki powrót do zdrowia. Może dlatego kultury pierwotne, które żyły w zgodzie z naturą i korzystały z jej pomysłów, mieszkały w szałasach właśnie w takich kształtach, budowały takie budynki.

Sprzyja dobrej atmosferze porozumienia i równości

Kształt wpływa na jakość relacji międzyludzkich, ponieważ dźwięk niesie się w takiej kopule bardzo dobrze, dlatego jest to świetny sposób na prowadzenie dialogu w sposób spokojny. Człowiek od razu się wycisza i zmienia nastawienie do jakości rozmów. W takim domu zachowana jest równowaga między mieszkańcami.

Dom, który się tobą opiekuje

Kształt kopuły jest bardzo wytrzymały, w zależności od metody i użytych materiałów do budowy, taki dom jest odporny na działanie wiatru i wstrząsów sejsmicznych. Dzięki temu, można się w nim czuć bardzo bezpiecznie, z myślą o rodzinie i przyszłym pokoleniu. Jest to model domu wielopokoleniowego.

Dlaczego okrągłe?

dome_sketchZastosowanie konstrukcji domu kopuły można odnaleźć w najstarszych ludzkich domostwach, przypominających gniazda ptaków, legowiska ssaków i miały kształt owalny. W ten sposób pierwotny człowiek naśladował naturę, to w jaki sposób pszczoły, osy robią swoje gniazda, czy ptaki. Sam człowiek pochodzi z okrągłego brzuszka matki. Sami mieszkańcy domów kopułowych wypowiadają się bardzo pozytywnie.

„Kula jest doskonałym kształtem uznawanym w różnych cywilizacjach, ponieważ jest to kształt boski. Cały wszechświat w wersji makro i mikro składa się przecież z kul. W dodatku kula musi mieć jakąś zdolność do skupiania energii pochodzącej z zewnątrz, skoro od miliardów lat wnętrze naszej planety pozostaje rozżarzone.”

Wojciech F. Sergiel

Ciekawy artykuł o okrągłych domach przedstawia Jarosław Podubiński „Okrągłe Domy„.

Okrągłe domy to idealne rozwiązanie, ze względu na mniejsze koszty związane z budową i eksploatacją domu. Jak się okazuje, domy kopuły stanowią idealne zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi: huraganami, trzęsieniami ziemi, czy pożarami. Wspomniane zabezpieczenie zaistnieje jednak tylko przy zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych.

Koło jest idealnym kształtem do tworzenia bliskości i równości. Mieszkamy na okrągłej Ziemi i przychodzimy na świat z kopułowego brzuszka. To naturalny kształt, który jest nam bliski. Wszędzie tam, gdzie rodzi się życie, chronione jest okrągłym kształtem np. w nasionach, jajkach, gniazdach. Dlatego my też chcemy, by nowa jakość życia tworzona przez OM chroniona była właśnie tym kształtem. Chcemy przywołać i zharmonizować z męskim żeński aspekt rzeczywistości, dlatego też używamy wielu okrągłych, obłych kształtów, które wprowadzają kobiecą energię. Dzięki temu odbudowujemy równowagę energii żeńskiej i męskiej, gdyż w zastanym przez nas świecie dominuje, logiczne, sztywne, „kwadratowe” myślenie, tzw. patriarchat. Żeńska energia troszczy się o innych, jest otwarta, „postrzega” całościowo, przejawia się jako tzw. matriarchat.