Budowanie z ziemi jest jedną z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych metod na zapewnienie sobie taniego, ekologicznego schronienia. Jest to technika zwana super adobe, w której budulec stanowią worki wypchane stabilizowaną ziemią.
Ta nowoczesna technika łączy tradycyjne, starożytne metody „adobe” (cegły gliniane lub mułowe), z techniką „rammed earth” (ubijanej ziemi) i klasycznej budowy z worków wypełnionych piaskiem.
Niestety ze względu na nasz klimat, tego rodzaju kopuły nie są odpowiednim modelem do budowania. Sprawdza się to w klimacie ciepłym, tropikalnym.
Przedstawiamy przykład budowy kopuły z zastosowaniem technologi Superadobe, czyli kopuły zbudowanej z worków wypełnionych ziemią oblepionych gliną. Ze względu na naturalne materiały, taka konstrukcja spełnia swoje funkcje w ciepłym klimacie.
|
1. Pierwszym elementem jest wyznaczenie na ziemi projektu domu kopułowego. Robimy to w ten sam sposób, co tradycyjne kopuły. Stawiamy w środku pręt ze sznurkiem i wyznaczamy koło oraz resztę pomieszczeń. Wykopujemy ziemię i umieszczamy worki wypełnione ziemią. Wykorzystywane są standardowe worki, do których wrzuca się ziemię i systematycznie ubija tworząc jednolitą i ubitą masę. Taki worek układa się wokół wyznaczonych linii. |
2. Długie lub krótkie worki z piaskiem są wypełniane ziemią na miejscu i ułożone w warstwach lub w postaci długich zwojów z pasmem drutu kolczastego umieszczone między nimi. Drut kolczasty działa zarówno jako zaprawa i zbrojenie. W miejsce okien wstawia się wcześniej przygotowane drewniane ramy, na których układa się kolejne warstwy worków. Każdą warstwę ubija się z góry, aby nadać płaska powierzchnię, do której z łatwością przylega kolejny worek.
|
3. Jak widzimy budowla w tej technologi jest bardzo wytrzymała. Na załączonym obrazku jest 4 mężczyzn, którzy układają kolejne końcowe warstwy worków, zachowując kształt kopuły. Nawet w takim stanie budynek nie zawala się. Pod naciskiem każdej z warstw konstrukcja stała się stabilna i wytrzymała.
|
4. Tutaj możemy zaobserwować z wewnętrznej strony jak ułożone są worki z ubitą ziemią, tworząc kopułowe sklepienie. Widoczne są okna, drzwi bez drewnianych ram, gdyż cała konstrukcja dobrze ułożona jest samonośna. |
5. Na samej górze można zamontować świetlik, który będzie wprowadzał duże ilości światła słonecznego do kopuły. Po nałożeniu gliny, całość ma bardzo urzekający efekt wizualny. |
6. Kolejnym etapem jest wyrobienie gliny i nałożenie na ściany budynku. Ze względu na ciepły klimat taka konstrukcja bardzo szybko wysycha i twardnieje, a plastyczność gliny umożliwia udekorowanie każdej kopułki tworząc różne wzory na zewnętrznej warstwie. Tak samo postępuje się wewnątrz, zakrywając wszystkie worki i formując odpowiednie, obłe kształty. |
Źródło: Superadobe