Kopuły z ubijanej ziemi

Budowanie z ziemi jest jedną z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych metod na zapewnienie sobie taniego, ekologicznego schronienia. Jest to technika zwana super adobe, w której budulec stanowią worki wypchane stabilizowaną ziemią.

Ta nowoczesna technika łączy tradycyjne, starożytne metody „adobe” (cegły gliniane lub mułowe), z techniką „rammed earth” (ubijanej ziemi) i klasycznej budowy z worków wypełnionych piaskiem.

Niestety ze względu na nasz klimat, tego rodzaju kopuły nie są odpowiednim modelem do budowania. Sprawdza się to w klimacie ciepłym, tropikalnym.

Przedstawiamy przykład budowy kopuły z zastosowaniem technologi Superadobe, czyli kopuły zbudowanej z worków wypełnionych ziemią oblepionych gliną. Ze względu na naturalne materiały, taka konstrukcja spełnia swoje funkcje w ciepłym klimacie.

1. Pierwszym elementem jest wyznaczenie na ziemi projektu domu kopułowego. Robimy to w ten sam sposób, co tradycyjne kopuły. Stawiamy w środku pręt ze sznurkiem i wyznaczamy koło oraz resztę pomieszczeń. Wykopujemy ziemię i umieszczamy worki wypełnione ziemią. Wykorzystywane są standardowe worki, do których wrzuca się ziemię i systematycznie ubija tworząc jednolitą i ubitą masę. Taki worek układa się wokół wyznaczonych linii.
2. Długie lub krótkie worki z piaskiem są wypełniane ziemią na miejscu i ułożone w warstwach lub w postaci długich zwojów z pasmem drutu kolczastego umieszczone między nimi. Drut kolczasty działa zarówno jako zaprawa i zbrojenie. W miejsce okien wstawia się wcześniej przygotowane drewniane ramy, na których układa się kolejne warstwy worków. Każdą warstwę ubija się z góry, aby nadać płaska powierzchnię, do której z łatwością przylega kolejny worek.

3. Jak widzimy budowla w tej technologi jest bardzo wytrzymała. Na załączonym obrazku jest 4 mężczyzn, którzy układają kolejne końcowe warstwy worków, zachowując kształt kopuły. Nawet w takim stanie budynek nie zawala się. Pod naciskiem każdej z warstw konstrukcja stała się stabilna i wytrzymała.

4. Tutaj możemy zaobserwować z wewnętrznej strony jak ułożone są worki z ubitą ziemią, tworząc kopułowe sklepienie. Widoczne są okna, drzwi bez drewnianych ram, gdyż cała konstrukcja dobrze ułożona jest samonośna.
5. Na samej górze można zamontować świetlik, który będzie wprowadzał duże ilości światła słonecznego do kopuły. Po nałożeniu gliny, całość ma bardzo urzekający efekt wizualny.
6. Kolejnym etapem jest wyrobienie gliny i nałożenie na ściany budynku. Ze względu na ciepły klimat taka konstrukcja bardzo szybko wysycha i twardnieje, a plastyczność gliny umożliwia udekorowanie każdej kopułki tworząc różne wzory na zewnętrznej warstwie. Tak samo postępuje się wewnątrz, zakrywając wszystkie worki i formując odpowiednie, obłe kształty.

Źródło: Superadobe

arrows-308807_640