Kopuły z cegły

Przedstawiamy przykład budowy kopuły z cegły ceramicznej, pełnej. Taką konstrukcję można dobrze zaizolować dostępnymi materiałami na rynku budowlanym, ponieważ struktura nadaje się do wszystkich rodzajów terenu i jest możliwa do wdrożenia we wszystkich warunkach klimatycznych.

www.kopuly.sergiel.pl1. Przygotowujemy odpowiednio podłoże pod zabudowę ceglaną. Wylewamy płytę fundamentową na planie koła, wielkości danej kopuły. W środku umieszczamy pręt, do którego przywiązujemy sznur, który odmierza właściwy promień dla kopuły. W ten sposób wyznaczamy pierwszą warstwę ceglanej ściany. Wcześniej trzeba przygotować drewniane stelaże na okna i drzwi. Umieścić w wyznaczonych otworach i dalej murować.
www.kopuly.sergiel.pl2. Pierwszy etap wznoszenia murów to układanie cegły po wyznaczonym łuku i z odpowiednim kontem nachylenia. Do murowania wykorzystujemy cegły ceramicznej pełnej o grubości na przykład 12 cm. Cegły mają ponadto bardzo pożądaną cechę, którą określa się powszechnie mianem „oddychania”.
www.kopuly.sergiel.pl3. Kopuły zbudowane z cegieł ułożonych pod odpowiednim kątem wytaczają łuk. Przed każdym wmurowaniem wszystkie cegły mają być obowiązkowo moczone w wodzie. Sucha cegła zbyt szybko „wypija” wodę z zaprawy i przez to zespala się z nią zupełnie inaczej, niż namoczona. W przypadku grubego muru nie ma to może aż tak wielkiego znaczenia, ale przy wznoszeniu kopuły dodatkowo wzmacnia i lepiej związuje.
www.kopuly.sergiel.pl4. Przy zastosowaniu cegły można stworzyć bardzo piękne łuki nad oknami. To jest jedna z propozycji, gdyż są kopuły, które zachowują standardowy prostokątny kształt okna i kończą górę małym zadaszeniem.
www.kopuly.sergiel.pl5. Na zewnątrz kopuły można zastosować tynki bez domieszek z tworzyw. Wnętrze kopuły pokrywamy wtedy np. wełną mineralną, a następnie zabezpieczamy tynkiem klejowym o odpowiednio ścisłej strukturze.
www.kopuly.sergiel.pl6. Na górze można zamontować świetlik, aby światło wpadało i rozświetlało całą kopułę. Kolejnym etapem jest tynkowanie. Na rynku są dostępne tynki o ścisłej strukturze, które nie przepuszczają wody, ale przepuszczają parę wodną. Ważną cechą tego materiału jest również to, że jego rozszerzalność jest niemal identyczna, jak rozszerzalność cegieł. Nie ma więc niebezpieczeństwa rozwarstwiania się otynkowanego muru.

Źródło: Studio Sergiel

arrows-308807_640