Spójrzcie na Kevina Shea’s, który wybudował ogromną kopułę geodezyjną o wysokości 13,7m. Green Dome, czyli Zielona Kopuła przykuwa swoją uwagę pasjonatów oraz współczesnych architektów, a także tutejszych mieszkańców. Kevin uważa, że jest to pierwsza i jak na razie jedyna, taka ogromna kopuła geodezyjna na świecie.
Kopuła zbudowana jest z wielu przedmiotów z recyklingu. W Kopule specjalnie zaprojektowano 16 okien, które zachowują wysokie zyski ciepła słonecznego, w dodatku wykonano specjalne otwory do ogrzewania wnętrza. Cały obiekt zasilany jest energią słoneczną i wiatrową. W samym domu zastosowano różne ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania techniczne.
Projekt domu jest bardzo ciekawy, gdyż posiada ogromną przestrzeń pod kopułą w której postawione są dwa piętra, zajmujące na prawdę nie wiele przestrzeni. Ze względu na taki rozmach powierzchni i brak wydzielonych stref życia, momentami wydaje się że panuje tam dysharmonia lub po prostu nie ład. Jednak jeśli bardziej się temu miejscu przyjrzeć, to widzimy na jaką wolność pozwolił sobie Kevin. Proste i wygodne przemieszczanie, dostęp do każdej strefy życiowej w której mogą poruszać się wszyscy. Na piętra prowadzą okrągłe schody, a jego sypialnia jest w kształcie łódki w dodatku niektóre pomieszczenia są przeszklone. Kevin dobrze się czuje pod tą kopułką i widać na jego kanale YouTube jak bardzo pozytywnie podchodzi do życia. Dużo radości i zabawy, można doświadczyć oglądając jego filmiki. Człowiek na prawdę pozytywnie zakręcony. Zawsze uśmiechnięty i ze słuchawkami na uszach, słuchając muzyki i poruszając się w jej rytmach. domek, który sobie zbudował idealnie wpasował się w okoliczna przyrodę, mimo użytych materiałów z recyklingu. Może wraz z latami zielony dach pokryje całą kopułę a wtedy będzie trudno odgadnąć, czy to łąka, a może pole albo gęsty las.
Za kopułą znajduję się ogromny ogród warzywny. Zastosowano tutaj recykling opony samochodowej, przeróżnych aut czy ciągników. Cały ogród składa się z 800 opon samochodowych , tworząc 4 kondygnacje warzywno – ziołowego tarasu. Każda kondygnacja zbudowana jest na kilku oponach wypełnionych ziemią, z których będą wyrastać kolejna warzywa, owoce lub zioła. W ogrodzie rosną także cytryny, limonki, pomarańcze. Posadzone zostały drzewa kumkwat po stronie kopuły, otoczone przez ogrodzenie bambusa.
Cały ogród jest wyścielony ścieżkami z kamienistego żwirku, który pomaga w utrzymaniu ładu i porządku lub pociętych opon samochodowych. Ponadto, ogromne filary zbudowane z dużych opony do ciężarówek pełnią funkcję basenu dla wody deszczowej. Natomiast zużytych kawałków granitu, trawertynu i marmuru, Kevin zbudował 3 metrowy taras, którego ściana jest pochylona tworząc mozaikę płyty tektonicznej. Jak widać ma chłopak wyobraźnie i z niczego zawsze zrobi coś. Jest to przykład młodego człowieka, który stawia na odzysk wykorzystanych materiałów. Recykling pełną parą 😀
Jednym z interesujących miejscem i godnym uwagi, za innowacje podejście Kevina jest stworzenie na środku kopuły zielonego dachu. Przy takiej wysokości jest to nie lada wyzwanie, pracować w takich warunkach i tworzyć jeszcze ogródek. Zielony dach zajmuje nie wiele miejsca, gdyż dalej po prostu rośliny by zleciały razem z ziemią. Na górze umieszczone są worki z mieszanką łupków i kompostu, dzięki którym rosną piękne i obfite w wachlarz kwiatów ogrodowych.
Long Island Zielona Kopuła została niedawno uznana za oficjalny Habitat Wildlife przez National Wildlife Federation.
Źródło: inhabitat.com
Brawo dla autora