EcoDome – Superadobe Instytut Cal-Earth

Nader Khalili  jest znanym na całym świecie irańsko-amerykańskim architekt, autor, humanitarysta, nauczyciel i innowator systemu Geltaftan Earth and Fire.  Budowy tak zwanych Ceramicznych Domów i opartych na technice Superadobe. Khalili otrzymał swoją filozofię i edukacji architektonicznej w Iranie, Turcji i Stanów Zjednoczonych.

 

Nader Khalili

Urodzony w Iranie jako jedno z dziewięciorga dzieci. Jego zadaniem było wzmocnienie pozycji na świecie biednych i uchodźców do budowy domów z wykorzystaniem ziemi pod ich stopami. Syn Khalili w Dastan i córka Sheefteh, obecnie pracują w celu kontynuowania jego wizji i misji na całym świecie. Był to wybitnym amerykański liderem skupiającym się na wartościach architektury etycznej, gdzie potrzeby bezdomnych są uważane za ponad wszystko.

Instytut CalEarth

W 1991 roku architekt założył Kalifornijski Instytutu Sztuki i Architektury Ziemi (CalEarth), organizacja edukacyjna non-profit. Ideą Cal Earth jest równowaga naturalnych elementów: ziemi, wody, powietrza i ognia oraz ich jedności w służbie sztuki i ludzkości. calearth.orgProjekt CalEarth przekształciła tę filozofię poprzez praktyczne badania nad zrównoważoną architekturą ziemi poprzez budowanie i testowania prototypów naturalnej wielkości, oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie sztuki, architektury, ochrony środowiska i świadomości.

Technologia

Technologia i projekty opracowane CalEarth są inspirowane przez ponadczasowe zasady w architekturze: uniwersalne elementy naturalne, łuk i jego pochodne sklepienia, kopuły i apsydy; zrównoważonej energii, naturalne geometrii i symetrii struktury, jedność rozciągania i ściskania. calearth.orgPraktykanci CalEarth na całym świecie uczą się jak zbudować budynek z worków z piaskiem, w takich krajach jak Australia, Nowa Zelandia, Kostaryce, Nikaragui, Iranu, Indii, Meksyku, Chile, na Syberii, Tybetu, Afryki Południowej oraz w Stanach Zjednoczonych. Dziś te prototypy zostały zbudowane na prawie każdym kontynencie.
calearth.org

System budowy skupia się na budowie domu jako podstawowe prawo człowieka, a na wzmocnieniu pozycji zawodowej osób, uczestnicząc w tworzeniu własnych domów i społecznościDomy  CalEarth i infrastruktura są wykonane przez niewykwalifikowanych pracowników, przy użyciu dostępnych materiałów na miejscu np. gliny, lokalne dostawy worków z piaskiem i drutem kolczastym, a zazwyczaj lokalne produkowane stabilizator (wapno, cement lub asfalt). 

Cel projektu

calearth.orgCelem jest stworzyć komfortowe pomieszczenia dopuszczalne do nowoczesnych standardów bezpieczeństwa i strefy komfortu, w oparciu o sprawdzoną zrównoważoną architekturę w trudnych warunkach, takich jak w ojczystym Iranie architekta. Naturalna energia wiatru i słońca są wykorzystywane w projektowaniu dla pasywnego chłodzenia i ogrzewania domu.

 Superadobe

calearth.org Technologia Superadobe (piasek i drut kolczasty) wykorzystuje materiały wojenne dla celów pokojowych, integracji tradycyjnej architektury ziemi współczesnych wymogów bezpieczeństwa globalnego. Długie lub krótkie worki z piaskiem są wypełnione ziemią na miejscu i ułożone w warstwach lub w postaci długich zwojów z pasmem drutu kolczastego umieszczone między nimi, działa zarówno jako zaprawa i zbrojenie. Stabilizatory, takie jak cement, wapno, lub emulsja asfaltu mogą być dodawane. Koncepcja ta została pierwotnie przedstawiona przez architekta Nader Khalili w NASA do budowy siedliska na Księżycu i Marsie, jak Velcro-adobe”. 

calearth.orgCalEarth uważa, że cała rodzina powinna umieć zbudować dom razem, mężczyźni i kobiety, od babci do najmłodszego dziecka. Spędzono wiele lat badając praktyczne rozwiązania, żeby uczynić cały proces prostszy i łatwiejszy. Bez podnoszenia ciężkich elementów i które wpływają na kręgosłup, bez drogiego sprzętu, po prostu elastyczna i szybka budowa domu.

Aerodynamiczne formy odporne na huragany a worki z piaskiem są odporne na skutki powodzi, podczas gdy sama ziemia zapewnia izolację od wilgoci i ognia.

 

calearth.orgIdea

Jest bardzo proste i tanie rozwiązanie, dla ludności borykających się dzisiejszym systemem a szczególnie tam gdzie nikt o nich nie myśli. Gdzie łamane są prawa człowieka i utrudnione życie w godnych warunkach. Metoda i sposób wykonania jest bardzo łatwy, cała rodzinka może wziąć w tym udział, co przyspiesza możliwość ukończenia i wprowadzenia się do nowo powstałego domu.calearth.org Przy wojnach jakie maja teraz miejsce, gdzie ludność różnych obszarów pozbawiana jest swojego domu, jest to genialny sposób na stworzenie tymczasowych domków, wioski lub czegoś na dłużej co daje schronienie i bezpieczeństwo. Wiemy, że dopiero koniec wszelakich wojen pozwoli na szczęśliwe życie.

Architektura jaka powstaje przy zastosowaniu tej metody, wprowadza nas w świat bajkowych rzeźb co cieszy nasze oczy i wzbudza szacunek dla wyobraźni. Fajnie jakby takie domy powstawały z chęci samego tworzenia a nie z chęci stworzenia schronienia przed światem, który nie liczy się z pojedynczym człowiekiem. Instytut robi bardzo fajną robotę, dlatego zachęcam do wsparcia, promowania i pomagania.calearth.org


Źródło: Institut Cal-Earth.


 

 

Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *