Drop City – Miasteczko kontrkultury artystów z kopułami geodezyjnymi Buckminstera Fullera

dropcitydoc.com

Historia powstania niezwykłego miasteczka w czasach szukania i miłowania wolności, opowiedziana jest poprzez wywiady, piękne ręcznie rysowane animacje i zdjęcia oraz zachowane filmy, które były w większości nakręcone przez artystów i twórców, którzy mieszkali na DROP CITY.

Drop City było wspólnotą kontrkultury artystów, która powstała 1965r w Kolorado.

dropcitydoc.comdropcitydoc.comW roku 1965, czterej założyciele, Gene Bernofsky (Curly), JoAnn Bernofsky (Jo”), Richard Kallweit (Smalec„) i Clark Richert (Clard”), studenci sztuki i filmowcy z University of Kansas i University of Colorado, kupili 7-hektarowy obszar ziemi 6 km na północ od Trynidadu, w południowo-wschodniej Colorado. Ich celem było stworzenie twórczego miejsca pracy Drop Art, kontynuując koncepcję sztuki którą mieli opracowaną wcześniej na Uniwersytecie w Kansas.

Wkrótce dołączyli do nich inni artyści, pisarze i twórcy,  w ten sposób zaczęli budować wspólnotę, która świętowała twórcze prace.

Architektura miasteczka Drop City nawiązywała do struktur kopuł geodezyjnych Buckminstera Fullera z zastosowaniem krystalicznych wzorów Steve Baer, pioniera w strukturze geometrycznej i energii słonecznej. Mieszkańcy Drop City posiadali niewielkie doświadczenie w budowaniu, ale byli pełni pomysłowości i żywiołowość.
dropcitydoc.com

Zbudowane przez nich kopuły zostały wykonane z odzyskanych materiałów m.in. z drewna, kapsli, posiekanych blach samochodów, blach itp. Dzięki wykorzystaniu istniejących już materiałów kopuły prawie nic nie kosztowały. Niektórzy oddawali za darmo materiały aby zobaczyć jaki będzie efekt końcowy i wspomóc kreatywnych nowych mieszkańców Trinidad.

dropcitydoc.com

Miasteczko Drop City przyciągnęło międzynarodową uwagę i inspiruje przyszłe pokolenia do stworzenia alternatywnych społeczności. Wraz z wielkim zainteresowaniem doszło do przeludnienia, a społeczność tego miasteczka ostatecznie zdecydowała na opuszczenie tego miejsca. Do roku 1973 miasteczko Drop City stało się pierwszym na świecie geodezyjnym wymarłym miastem, zwane później miastem duchów.

dropcitydoc.com


Źródło: Drop City

Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *