Szklane kopuły, nowoczesną siedzibą Amazon

seattle.gov

Międzynarodowa firma NBBJ zaprojektowała dla Amazon zamknięty ekologiczny kompleks biurowy, składający się z trzech stalowo szklanych sfer, w którym będą hodowane rośliny i drzewa z całego świata.

Głównym zamierzeniem projektu było stworzenie przestrzeni życiowej, w której pracownicy będą mogli efektywnie i kreatywnie pracować w bardziej przyjaznym i naturalnym otoczeniu. W tym celu specjalnie zostaną zaprojektowane strefy zielone i wybrane odpowiednie rośliny, które stworzą najbardziej komfortowy mikroklimat dla człowieka.seattle.gov

Na głównej stronie miasta Seattle dostępna jest też obszerna dokumentacja całego projektu. Najciekawszym elementem całej konstrukcji są kształty znajdujące się na okrągłych ścianach budynków, gdzie równoległoboki zostały zastąpione tzw. ?Catalan spheres?.  To bardzo nowatorska i spektakularna propozycja, która może przywodzić na myśl serial „Star Trek”, którego wielkim fanem jest szef Jeff Bezos, choć swoje wytłumaczenie znajduje w matematyce.

seattle.gov

Kompleks Amazon będzie wyposażony nie tylko w miejsca pracy, ale także w kawiarnię, sale konferencyjne, salony i supermarkety. Ma służyć pracownikom firmy Amazon, a także budzić zachwyt wśród odwiedzających turystów oraz stać się przestrzenią publiczną dla zwykłych obywateli Seattle. Wszystkie trzy wielkie kule biosferyczne będą całkowicie przezroczyste, więc każdy mieszkaniec będzie mógł docenić jego zewnętrzne jak i wewnętrzne piękno architektoniczne.

Wnętrze budynków będzie się składać z dużych przestrzeni rozłożonych na pięciu kondygnacjach, których łączna powierzchnia wyniesie 6,5 tys metrów kwadratowych.  Szklane kule są przestrzenią o wysokości 80-130 stóp (ok. 25-40 m). seattle.gov

Innowacyjność projektu pozwala na uzyskanie 65.000 stóp kwadratowych przestrzeni użytkowej i jednocześnie stworzenie przestrzeni dla dorosłych drzew. Budynki zostaną obsadzone wokół dużymi drzewami by zapewnić przyjazny klimat pracy i utworzyć ciekawe miejsce dla pieszych. Jedna z kul sferycznych zostanie dodatkowo wzbogacona o boiska sportowe, park dla psów i zieloną przestrzeń parkową. Plany zakładają również rozbudowanie ścieżek rowerowych i stojaków na rowery wokół całego kompleksu Amazonu.

seattle.gov

Trzy przezroczyste kule, których ściany to wielowarstwowe szkło osadzone na metalowym szkielecie, są przymocowane do wysokiej jakości podłoża betonowego. Ze względu na zastosowanie szkła na całej powierzchni kuli, rośliny mają pełny dostęp do światła słonecznego i świeżego powietrza. Strefy roślinne będą wyposażone w szereg roślin, w tym starych drzew, które preferują temperaturę pomiędzy 20 i 22 stopnie Celsjusza.

seattle.gov

Budowa kompleksu Amazona, który pomieści około 20 tys pracowników firmy, ma trwać 6 lat, a pierwszy z budynków zostanie otwarty w 2015 roku.

 


Źródło: Greek Wire,  Seattle,

Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *