Szwajcarski Whitepod – kompleks hotelowych kopuł geodezyjnych w Aplach

Whitepod to ekologiczny i ekskluzywny hotel 15 kopuł geodezyjnych

Cały obiekt eko-turystyczny znajduje się w Szwajcarii, w kantonie Valais, a dokładnie w miejscowości Les Cerniers, u podnóża gór Dents-du-Midi – początek szwajcarskich Alpa. Kompleks hoteli kopułowych Whitepod jest w odległości 45 minut jazdy od Montreux oraz półtorej godziny jazdy od lotniska w Genewie.

whitepod.com_11

Whitepod składa się z obozu 15 namiotów sferycznych w postaci kopuł geodezyjnych położonych wokół centralnego drewnianego domu Chalet Les Cerniers, w którym jest biuro, jadalnia, sauny i sale masażu, bar i sala konferencyjna.

Eko-turystyka

Ośrodek zapewnia alternatywny sposób na zwiedzanie Alp Szwajcarskich. Z wykorzystaniem namiotów sferycznych o kształcie kopuły geodezyjnej, Whitepod oferuje niskie zakwaterowanie, które współgra z otaczającą je przyrodą gór alpejskich.

whitepod.com_1

Wspaniałe miejsce odizolowane od wszystkich zanieczyszczeń w miastach, wpływa zdrowotnie i rozwojowo dla wszystkich przebywających tutaj rodzin. Region górski idealnie nadaje się do takiego rozwoju eko-turystyki w duchu zrównoważonego rozwoju środowiska, dbając o przyrodę i uświadamiając jak ważna jest ekologia i szacunek dla wszelkiego życia.

Misja

Kompleks 15 kopuł Whitepod to przykładowy model dla promocji i rozwoju zrównoważonej turystyki, dzięki której możemy zwiększyć uwagę w życiu codziennym na takie kwestie jak:

  • codzienna minimalizacja zużycia wody i energii elektrycznej;
  • zmniejszenie produkcji odpadów; recykling, upcykling;
  • wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii;
  • zwiększenie świadomości klientów na temat ochrony środowiska.

whitepod.com_10

Kopuła rozwiązaniem dla eko-turystyki

Whitepod postawiło sobie za cel, aby skonstruować takie domy, które spełniały by wszystkie wymagania ekologicznego domu, integrującego się ze przyrodą. Zapewniając przy tym wygodę, komfort i luksus dla wypoczywających. W ten sposób połączono ze sobą ekologie i komfort życia w luksusie, tworząc unikalny rodzaj zakwaterowania.

whitepod.com_13

Postawiono 15 namiotów sferycznych, które w zależności od pory roku przykrywane są odpowiednim kolorystycznie i wytrzymałym materiałem. Latem wszystkie kopuły są zielone, dzięki temu wspaniale wtapiają się w krajobraz zbocza górskiego. Natomiast w zimie kopuły są białe w kolorze śniegu. Daje to idealne połączenie i dobranie odpowiednich kolorów do zachowania estetycznych walorów przyrodniczych krajobrazu alpejskiego.

whitepod.com_9

Architektura kopułowa

Każdy z namiotów jest zbudowany w postaci kopuły geodezyjnej, stosując metalowe rurki, połączone w trójkąty. Sieć trójkątów, które tworzą samo-usztywniające ramy nadające strukturalną wytrzymałość podczas używania minimum materiału.

whitepod.com_6

W tym przypadku odpowiedniego materiału – płótna, przykrywającego konstrukcję szkieletową. Każda kopuła przytwierdzona jest do dużej drewnianej platformy, która pełni też rolę tarasu.

whitepod.com_8

Na zdjęciach widoczne są ogromne i przeszklone okna, które wpuszczają dużą dawkę naturalnego światła wewnątrz każdej kopuły. Ogromne okno panoramiczne zapewnia wspaniały widok z miasteczkami, rzekami, górami, lasami, dolinami i całą wszechobecną przyrodą.

Wnętrze

W kompleksie Whitepod można zarezerwować sobie taki domek, który ma powierzchnię 40 m2. Standardowe kopuły wyposażone są w podwójne łóżko, w pełni wyposażoną łazienka z WC i prysznicem (suszarka do włosów, ręczniki).

whitepod.com_4

Wszystkie łazienki ogrzewane są nagrzewnicą elektryczną. W domku znajduje się piec na drewno, a obok kopułki drewutnia aby samemu dorzucać sobie do pieca. W kopule znajduje się również mała antresola, w której umieszczono dodatkowe łóżko jednoosobowe.

whitepod.com_5

Każda kopuła posiada drewniany taras, na którym są dwa krzesła i stolik, przy którym można podziwiać piękny widok na góry, podczas wschodów i zachodów słońca. W środku wszystkie domki są przytulnie urządzone, z wykorzystaniem zabytkowej kultury regionalnej tego miejsca. Wszystkie domki mogą wygodnie pomieścić od 2 do 4 osób.

whitepod.com_2

Atrakcje

Ośrodek Whitepod jest czymś więcej niż tylko kompleksem przytulnych hotelowych kopuł, ponieważ, przez cały rok, oferuje dla gości zróżnicowany program zajęć na świeżym powietrzu, przyjemny camping w górskim zaciszu, zapewnia szereg atrakcji i wycieczek po tych rejonach. Tamtejsi przewodnicy górscy kochają swoją pracę i z pasją pomagają nowym przybyszom poznać naturę, środowisko w którym żyjemy.

Korzyści

Ciekawe jest, że takie obiekty powstają na świecie w formie hoteli, z myślą o przyszłości i ekologii, gdzie uczymy się praktycznych informacji i doświadczamy ich na miejscu, przez co mamy możliwość zmiany swoich przekonań oraz bardziej dbać o środowisko.

whitepod.com_10

Architektura kopułowa wykonana w tej technologii, bardzo dobrze się sprawdza, ponieważ taki domek można postawić na platformie drewnianej, pozwalając na swobodne przemieszczanie się zwierząt. Naturalny kształt absorbuje ciepło do wewnątrz, dzięki czemu nie trzeba tak grzać, dom jest pasywny.

whitepod.com_7

Natomiast latem kopuła jest chłodniejsza i nie trzeba stosować klimatyzacji w upalne dni. Odpowiedni kolor wpływa na integrację i harmonijne współistnienie z przyrodą. Konstrukcja jest prosta, lekka i szybka w montażu. Może to być dom przenośny lub stały, ale zawsze jest możliwość jego szybkiego wybudowania w stosunku do tradycyjnych domów. Myślę, że na tle górskiego krajobrazu kopuły świetnie się wpasowują.

whitepod.com_12


Źródło: whitepod.com


Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *