Panele drewniane

Przedstawiamy przykład budowy kopuły w postaci wielościanu z zastosowaniem gotowych drewnianych paneli. Taki szkielet można dobrze zaizolować dostępnymi materiałami na rynku budowlanym, ponieważ struktura nadaje się do wszystkich rodzajów terenu i jest możliwa do wdrożenia we wszystkich warunkach klimatycznych.
swissmodule.ch1. Szwajcarska koncepcja drewnianej kopuły geodezyjnej, wykonanej z prostokątnych i trapezowych paneli drewnianych. Projekt zakłada budowę pomieszczeń mieszkaniowych jak i komercyjnych, przeznaczonych do wielokrotnego użytku. Cały projekt domu zostaje stworzony w fabryce, natomiast do nas trafiają gotowe elementy. Panele są łatwe w montażu, dlatego taki dom może zmontować nawet jedna osoba.
swissmodule.ch2. Najpierw trzeba przygotować płaskie podłoże, na którym budujemy platformę drewnianą oddzielającą dom od ziemi. Na tej platformie układamy gotowe elementy podstawy kopuły. Mogą to być panele drewniane lub panele z płyt OSB, na których dodatkowo mocuje się panele podłogowe, deski lub inny materiał izolujący.
 swissmodule.ch3. Panele posiadają przygotowane mocowania. Za pomocą wkrętarki przy użyciu ślimaków możemy zmontować wszystkie elementy danego modułu. Potem montujemy ściany kopuły, które składają się z gotowej, 3-warstwowej ściany drewnianej.

 

swissmodule.ch4. Szkielet może być zbudowany z warstwy drewna połączoną z płytą OSB, lub 3-warstwowego drewna, które odpowiednio izoluje od czynników zewnętrznych.

swissmodule.ch

5. Ze względu na swój kształt i wysoką jakość materiałów, konstrukcja jest bardzo sztywna i oferuje znakomitą wytrzymałość. Zastosowane materiały są przyjazne dla środowiska, gdyż pochodzą z drewna i jego pochodnych. Są zatem biodegradowalne i nadają się do wielokrotnego użytku.

swissmodule.ch

 

swissmodule.ch6. W celu ochrony drewnianej kopuły przed czynnikami atmosferycznymi, zastosowano plandeki wykonane z wytrzymałego materiału ? brezentu, który stanowi izolację i sztywną zewnętrzną pokrywę kopuły. Innym materiałem, który można w tym celu zastosować jest gont drewniany lub bitumiczny, który jest w prosty sposób mocowany na zewnętrzną płaszczyznę kopuły.
swissmodule.ch

7. Jeśli chodzi o izolację wewnętrzną można zastosować tradycyjne materiały takie jak: wełna szklana, wełna mineralna lub styropian. W zależności od naszych preferencji, możemy dobrać taki materiał, który spełni nasze oczekiwania termoizolacyjne. Zachowana w ten sposób całkowita izolacja podłogi i ściany, zapewnia doskonałą ochronę termiczną i akustyczną.

swissmodule.ch

swissmodule.ch8. W skład takiego zestawu wchodzi drewniana platforma, panele drewniane, przeszklone okna i drzwi wejściowe oraz środki mocujące wszystkie elementy modułu. Ze względu na modułowe elementy, transport jest szybki i bezpieczny.
swissmodule.ch

9. Jak widzimy, taką kopułę z łatwością można zmontować w jednym miejscu i przenieść w drugie. Konstrukcja jest drewniana i ? w porównaniu do standardowych domów ? lekka. Nie potrzebuje fundamentów. Wystarczy platforma drewniana lub inne elementy, dzięki którym można stabilnie umieścić ją ponad ziemią.

Źródło: swissmodule

arrows-308807_640