Kopuła geodezyjna

Przedstawiamy przykład budowy kopuły w postaci wielościanu z zastosowaniem gotowych drewnianych paneli. Taki szkielet można dobrze zaizolować dostępnymi materiałami na rynku budowlanym, ponieważ struktura nadaje się do wszystkich rodzajów terenu i jest możliwa do wdrożenia we wszystkich warunkach klimatycznych.
easydomes.com1. W pierwszym etapie przygotowujemy konstrukcje drewnianych lub betonowych fundamentów, na których zbudujemy drewnianą kopułę. Następnie po linii koła montujemy pierwsze elementy ścian. Wszystkie panele są łatwe w montażu, mocowane za pomocą śrub stalowych i nakrętek. W zależności od wielkości kopuły, ilość paneli jest różna.
easydomes.com2. Pierwsza warstwa ściany składa się z 10 drewnianych paneli, które są ponumerowane i odpowiednio połączone z kolejnymi elementami. Jak widać każdy z paneli został już wcześniej pokryty materiałem izolacyjnym. Dodatkowo można zastosować gont drewniany lub bitumiczny.
easydomes.com3. Kolejnym etapem jest montaż następnej warstwy ścian. Panele są w kształcie ogromnych pięciokątów, przy których potrzebna jest pomoc drugiej osoby w jego zamontowaniu. Ze względu na wielkość tych elementów, dom powstaje w bardzo szybkim tempie. Panele drewniane produkowane są w wysokiej jakości drewna, co tworzy stabilną i trwałą konstrukcję.
easydomes.com4. W każdym zestawie znajdują się panele okienne, w postaci szkieletu drewnianego, który wyznacza miejsce na przyszłe okno. Jest to opcja dla osób, które chcą same zadecydować o wielkości i jakości okna. Oczywiście możliwa jest kopuła z gotowymi elementami okiennymi. Wtedy okna są wykonane z twardego drewna sosnowego lub mahoniowego z podwójną szybą. Jak widzimy, okna w takim przypadku mogą być pięciokątne, robione na specjalne zamówienie. Okna mogą być dużych rozmiarów, tak jak widzimy na obrazku. Można też wstawić zwykłe kwadratowe lub prostokątne okna, a boki obić drewnem. Możliwości jest wiele.

easydomes.com5. Przy montażu górnych elementów dachu kopułowego, konieczne jest rusztowanie. Można też do tego celu użyć małego podnośnika lub dźwigu. W zależności od wielkości kopuły, trzeba dostosować odpowiedni sprzęt, który umożliwi zbudowanie takiej konstrukcji.

easydomes.com6. Umieszczenie ostatniego elementu dachowego. Jak widzimy jest to najważniejszy panel, który potrzebuje odpowiedniej metody. Ponieważ ramy wszystkich paneli są wykonane pod odpowiednim kątem, nie możemy go zamontować od środka. W tym celu używamy rusztowania, małego podnośnika lub ? jak widzimy na obrazku ? dwóch mężczyzn z belkami drewnianymi, aby podsunąć panel na górę kopuły. Kiedy panel znajduje się już na górze, możemy spokojnie od środka zamontować go do pozostałych, drewnianych elementów kopuły.

easydomes.com7. Na obrazku przedstawiamy sposób łączenia poszczególnych elementów drewnianych paneli.

Źródło: easydome

arrows-308807_640