Drewno + płyta OSB

Przedstawiamy przykład budowy kopuły z drewna o specjalnie wyciętych elementach, które stanowią pojedyncze konstrukcje w postaci szkieletu drabinkowego. Poprzez idealnie połączenie w poziomie elementów wykonanych w postaci łuków drewnianych nabiera jednolitego, okrągłego kształtu kopuły. Taką konstrukcję można dobrze zaizolować dostępnymi materiałami na rynku budowlanym, ponieważ materiał nadaje się do wszystkich rodzajów terenu i jest możliwa do wdrożenia we wszystkich warunkach klimatycznych.
2015_OMBUD

  1. Szkielet małej kopuły zbudowanej z drabinkowych elementów z drewna i prasowanych płyt OSB. Ze względu na lekkość i wielkość materiałów można taką konstrukcję zmontować w dwie osoby, korzystając z drabiny i niewielkiego rusztowania.
2015_OMBUD2. Drabinki jak i wszystkie elementy łączy się klejem. Na górze można zastosować świetlik, który będzie wprowadzał bezpośrednio dzienne światło. Można go również zabudować lub wykorzystać miejsce na kominek w centrum kopuły.
2015_OMBUD3. Kopuły w tej technologi mogą być różnych wielkości, o powierzchniach 25m2, 35m2, 50m2, 80m2 i 100m2, można także je łączyć dobudowując kolejne kopułki. Szkielet takiej, pojedynczej kopuły, można postawić w ciągu jednego dnia. Ze względu na niewielki ciężar gotowych elementów, możliwy jest szybki i tani transport prosto z pracowni stolarskiej.
2015_OMBUD

4. Kopuła ze względu na swoja konstrukcję, posiada między szczebelkami przestrzeń, którą można wykorzystać na zastosowanie ocieplenia. Taka kopuła może być wypełniona np.: wełną mineralną, szarym papierem/kartonem – wymieszanym z zaprawą betonową lub wapienną, betonem konopnym. Następnym etapem jest nałożenie tynku glinianego lub odeskowanie z wewnątrz drewnem.

2015_OMBUD

5. Na zewnątrz kopułę można pokryć sosnowymi deseczkami, impregnowanymi w oleju palmowym, nakładanymi na zakładkę, jak cegłówka. Można również zastosować papę, gont bitumiczny lub obić blachą.

 

 

 

2015_OMBUD

 

arrows-308807_640