Drewno klejone

Przedstawiamy przykład budowy kopuły z drewna klejonego, która poprzez idealnie połączone elementy łuków drewnianych nabiera jednolitego, okrągłego kształtu kopuły. Taką konstrukcję można dobrze zaizolować dostępnymi materiałami na rynku budowlanym, ponieważ materiał nadaje się do wszystkich rodzajów terenu i jest możliwa do wdrożenia we wszystkich warunkach klimatycznych.

W Polsce tego typu obiekty były stawiane od dawna. Pełnią one funkcję muszli koncertowych. Do dziś zachowały się ich piękne eksponaty, dzięki którym można zaobserwować technikę łączenia tego rodzaju elementów.

 

sddu.com.ua1. Drewno klejone – czyli materiał powstały poprzez sklejenie kilku warstw cienkich desek tzw. lameli z drewna wysokiej jakości – wykorzystywany jest w różnych skomplikowanych konstrukcjach. Dzięki temu w trakcie produkcji może być łatwo ukształtowane w łuki, których wykonanie z innych materiałów byłoby kosztowne i kłopotliwe. Można zatem z drewna uformować konstrukcje nośne w taki sposób, by obciążenia były przenoszone do fundamentów
głównie poprzez siły ściskające. Dzięki temu możliwe jest nadanie konstrukcji kształtu optymalnego pod względem kosztów, osiągając prostotę konstrukcji i niewielkie zużycie materiału
sddu.com.ua2.  Elementy konstrukcji z drewna klejonego warstwowo mogą być łatwo kształtowane dokładnie w takich wymiarach, jakich wymaga dany projekt architektoniczny. Duże, lecz lekkie elementy mogą być montowane przy użyciu zwykłego dźwigu samochodowego, umożliwiając oszczędności na wynajmie ciężkich maszyn. Nawet w przypadku dużych konstrukcji, do montażu potrzebne są jedynie dźwigi samojezdne. Niewielka waga umożliwia znaczny załadunek do celów transportowych, a więc niższe koszty transportu. Z tego względu prefabrykowane wielkowymiarowe konstrukcje drewniane mogą mieć gabaryty większe, niż podobne elementy wykonane z cięższych materiałów budowlanych.
Przygotowane wcześniej rusztowanie odpowiednio na wysokość kopuły umożliwia montaż jej wszystkich łuków.
sddu.com.ua3. Stawianie łuków i ich mocowanie najlepiej rozplanować tak, aby szkielet kopuły dzięki kilku elementom stał samodzielnie. W ten sposób mocowanie kolejnych elementów nie sprawia dużych problemów. W takich konstrukcjach łączniki wykonuje się ze stali ocynkowanej, a czasem ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej.
sddu.com.ua4. Efekt końcowy szkieletu kopuły, w którym zostały połączone wszystkie elementy łukowe.
Drewno klejone warstwowo posiada wiele cech, które czynią je idealnym materiałem do budowy najróżniejszych typów konstrukcji. W Polsce drewno klejone jest dodatkowo powierzchniowo zabezpieczone preparatami przeciwko korozji biologicznej, ponieważ polskie prawodawstwo, bazując na surowcu słabej jakości, narzuciło normy mogące zapewniać zabezpieczenie przyszłych konstrukcji drewnianych – bez uwzględnienia zalet drewna klejonego.
sddu.com.ua5. Kolejnym etapem jest mocowanie na zewnątrz pojedynczych desek wzdłuż szkieletu kopuły, które są używane w tym samym czasie, jako element wystroju wnętrz, jak i konstrukcji nośnej.
sddu.com.ua6. W zależności od wielkości kopuły można zbudować piętro z pokojami. Wtedy w konstrukcji łukowej w fabryce zostają odpowiednie wycięte miejsca w którym łączy się ściana kopuły ze stropem. Wszystko można również obudować drewnem. Postawić ścianki działowe i zagospodarować przestrzeń.
sddu.com.ua7. Dzięki technologi klejonego drewna, można zastosować w kopule wykończenia z okrągłych elementów. Na zdjęciu widoczne jest piętro, tzw. antresola z małymi pokojami. Wszystko zabudowane drewnem.
sddu.com.ua8. Drewniane pokrycie kopuły, zostało ocieplone a następnie pokryte specjalnym materiałem.
sddu.com.ua9. Nałożono warstwowo folię na której umieszczono w odpowiedniej odległości listewki, do których będzie mocowany gont bitumiczny.
sddu.com.ua10. Prace związane z nakładaniem jako pokrycie zewnętrznego gontu bitumicznego, w tym przypadku zastosowano różne kolory.

 

sunnyhome.com.ua

Źródło: Sunnyhome, drewno klejone.

 

arrows-308807_640