Deski drewniane

Przedstawiamy przykład budowy kopuły z zastosowaniem odpowiednio wyciętych drewnianych desek. Taką konstrukcję można dobrze zaizolować dostępnymi materiałami na rynku budowlanym, ponieważ struktura nadaje się do wszystkich rodzajów terenu i jest możliwa do wdrożenia we wszystkich warunkach klimatycznych.

kupoldoma.nethouse.ru1. Przygotowujemy odpowiednie wycięte kawałki drewna, wkręty i wkrętarkę. Kopułę z desek drewnianych można wykonać w taki sam sposób jak przy budowie kopuły z cegły. Po wykonaniu fundamentu, czyli zrobieniu wylewki, na której zostanie zbudowany dom, montujemy pierwszą warstwę desek po obwodzie koła. Wszystkie deski wycinamy o tych samych wymiarach i układamy kolejne warstwy na przemian, używając odpowiedniej długości wkrętów.
kupoldoma.nethouse.ru

2. Przy pomocy sznurka przywiązanego do wbitego pręta, znajdującego się w środku kopuły, odliczamy odległość, czyli promień jaki chcemy, aby miała nasza kopuła. Następnie stawiamy pierwszą warstwę krótko przyciętych desek drewnianych wokół koła. Powtarzamy tę procedurę pamiętając o tym, aby kolejna warstwa przykręconych desek przebiegała na przemian.

kupoldoma.nethouse.ru3. Jak widzimy okna są zrobione z tych samych desek po łuku. Tworząc taką małą kopułkę. Przy takiej konstrukcji możemy od razu przygotować wszelkie otwory na potrzebne okna lub drzwi wejściowe do domu.
kupoldoma.nethouse.ru4. Następne warstwy układane są pod kątem, zaokrąglając ściany w kształt kopuły. Potrzebne jest oczywiście rusztowanie lub bezpieczny stojak, który pozwoli na montowanie kolejnych części kopuły. Na górze można zostawić miejsce na świetlik, który będzie wprowadzał światło słoneczne oświetlając całą kopułę.
kupoldoma.nethouse.ru5. Jak widzimy przy wykorzystaniu drewna, ściana jest małej grubości, więc przy naszym klimacie na pewno warto zastosować dodatkowe ocieplenie w postaci np. wełny szklanej i obić wewnątrz drenem. Na zewnątrz możemy kopułę odpowiednio zaimpregnować i pozostawić kopułę z takim wzorem lub obić gontem. Budowa w takiej technologii jest bardzo prosta i czysta. Do wykonania nie wymaga specjalnej siły fizycznej, dlatego taką kopułkę można postawić razem z rodziną.

Źródło: kopuła

arrows-308807_640