Kopuły z pianki poliuretanowej

Przedstawiamy przykład budowy kopuły, która polega na łączeniu płyt ze sztywnej pianki poliuretanowej, który jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie materiałów budowlanych.
dome-dom.ru1. Materiał jest lekki, ale wystarczająco mocny. Standardowy projekt zawiera kopułę o powierzchni 60 m2, która jest zbudowana z 16 zakrzywionych segmentów ściennych. W każdym projekcie kopuły znajdują się 3 segmenty z oknami i jeden z drzwiami. Ilość okien i drzwi w kopule może się różnić w zależności od naszych potrzeb. Wszystkie segmenty kopuły są ze sobą łatwo i szczelnie połączone przez układ kołnierzy, co ułatwia montaż i minimalizuje stratę ciepła.

dome-dom.ru2. Segmenty kopuły z łatwością mogą być transportowane i składane przez 3?4 pracowników w ciągu 2?3 godzin. Składanie konstrukcji i wykończenie trwa od 2 do 4 dni. Masa całej konstrukcji nie przekracza 1800 kg, dzięki czemu można ją wykorzystać do projektowania kopuły na wyższych piętrach danego budynków. Segmenty są grubości 15 cm i posiadają właściwości izolacyjne odpowiadające 6 metrom ściany zbudowanej z betonu.

dome-dom.ru3. Każdy segment może być pokryty dowolnym materiałem. Kopuły mogą być malowane, ocynkowane, otynkowane tynkiem dekoracyjnym, obłożone płótnem ze wzorem lub bez, stalowe lub z włóknem szklanym. W zależności od zastosowania kopuły, jej zewnętrzna warstwa może być dostosowana do warunków przyrodniczych.
dome-dom.ru4. Pojedyncza kopuła ma średnicę 9 metrów, ale można łączyć kopuły ze sobą dla uzyskania większej przestrzeni mieszkalnej. W ten prosty sposób powiększamy dom, tworząc tunele, którymi będziemy przemieszczać się między kopułami.

Zalety kopuły ze sztywnej pianki poliuretanowej:

 1. Najniższy współczynnik przewodności cieplnej.
 2. Trwałość (poliuretanowa powłoka nie jest podatna na uszkodzenia i rozpad, nie załamie się pod wpływem sezonowych wahań temperatury, opadów atmosferycznych).
 3. Zdolność do izolacji akustycznej.
 4. Ochrona przed korozją.
 5. Bardzo niska absorpcja wody.
 6. Optymalna wartość przepuszczalności pary wodnej.
 7. Materiał odporny na gryzonie.
 8. Materiał ognioodporny i bezpieczny dla zdrowia człowieka.
 9. Pianka poliuretanowa w trakcie pracy nie uwalnia substancji toksycznych.
 10. Szybka i łatwa budowa oraz prosty transport.
 11. Materiał wielofunkcyjny.
 12. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną w stosunku do metalu, drewna, gipsu i papy.

Źródło: dome-dom.

arrows-308807_640