Zielone Budownictwo Morskie, czyli formy bioformiczne w architekturze Giancarlo Zema

giancarlozema.com

Giancarlo Zema urodził się w Rzymie i tam również ukończył studia na Wydziale Architektury „La Sapienza”. Od początku swojej pasji, Giancarlo pokazał swój bardzo futurystyczny styl, który jest wbudowany w samą architekturę przyrody. W ten sposób nowe typy domów leżących na wodach zaczęły pojawiać się w jego życiu. Są one wynikiem żarliwej kreatywności w połączeniu z rygorystyczną metodą, które przedstawiono na arenie międzynarodowej jako przykład nowego sposobu życia. Dlatego też, w 2001 roku zaczął tworzyć swoje projekty, które nazwał jako „stworzenia morskie” w dziedzinie architektury. Giancarlo Zema zaczął odnosić sukcesy swoimi projektami i przyciągał co raz więcej zainteresowanych ludzi sławy, biznesu i sukcesu. Jego projekty nie skończyły tylko się na zaprojektowaniu domu, Giancarlo projektuje również wnętrza domów, tworzy nowe futurystyczne meble, dzieła artystyczne a to wszystko nawiązuje do naturalnych, okrągłych kształtów występujących w naturze.

giancarlozema.comGrupa Projektowa Giancarlo Zema specjalizuje się w innowacyjnych wpół zatopionych obiektach architektonicznych, parków morskich, siedlisk pływających, jachtach i wyposażeniach wnętrz. Założona Grupa projektowa w 2001 roku przez architekta Giancarlo Zema, to dynamiczna i elastyczna organizacja, która obejmuje cały proces projektowania, od koncepcji do szczegółów wykonawczych. Grupa wykorzystuje zaawansowane technologie i oprogramowanie projektowe, które pozwalają im na obliczenia różnych rozwiązań planistycznych. Wspomagają projektowanie przy pomocy systemów komputerowych, dzięki którym mogą tworzyć modele 3D, potencjalne poglądy i renderingi, tworząc pełną prezentację całego projektu. Daje to interesantowi wszystkich niezbędnych informacji na temat projektu przed realizacją.

giancarlozema.comGłówną cechą ich konstrukcji są miękkie linie, które wyraźnie przypominają formy biomorficzne. Projektanci są bardzo wrażliwi na nowe technologie i korzystają z zaawansowanych technologiczne o wysokiej wydajności doskonale zintegrowanych elementów w swoich ekologicznych projektach. Wierzą, że tylko wtedy, gdy technologia, architektura i design zostaną ze sobą połączone, tworzy się coś nowego. Mając to na uwadze, ich współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach Programu Transferu Technologii przyniosła wiele korzyści, przez zapewnienie rozwiązania w celu dostosowania technologii kosmicznych, materiałów i systemów innowacyjnych do struktur architektonicznych. Ich projekty są często pokazywane na wystawach europejskich, w programach telewizyjnych i są publikowane w najważniejszych czasopismach i książkach naukowych, projektowych oraz architektury morskiej.

Przedstawiamy Wam kilka jego projektów, które zrobiły na Nas wielkie wrażenie. Jest ich oczywiście więcej, można o nich poczytać i zobaczyć na stronie Giancarlo Zema.

1. WaterNest 100

Ekologiczne pływające siedlisko WaterNest 100, zaprojektowane przez Giancarlo Zema dla EcoFloLife. WaterNest 100 jest okrągłym domkiem, unoszącym się na wodzie, jednocześnie wtapiając się w kulisty kształty przyrody.

giancarlozema.com

Cały dom ma powierzchnię 100 m2 lokalu mieszkalnego. Jego wymiary to: 12 m średnicy i 4 m wysokości. Wykonany w całości z recyklingu drewna klejonego i aluminium kadłuba. Balkony są bardzo dogodnie zlokalizowane na bokach domu, a dzięki dużym przeszklonym oknom, umożliwia korzystanie z fascynującego widoku na otaczającą go wodę, przyrodę.

giancarlozema.com

Świetliki znajdują się w łazience i kuchni na drewnianym dachu. Na nim również mieści się 60sqm amorficznych paneli fotowoltaicznych, zdolnych do generowania 4 kWp, które są wykorzystywane na wszystkie potrzeby mieszkańców domu. Zostały tu zastosowane formy bioformiczne łącząc technologię z architekturą i futurystycznym designem domku. Jest to dowód jak wspaniale można połączyć ze sobą wszystkie elementy, które widzimy w efekcie końcowym domu. Ekologiczne domki na jeziorach, stawach, rzekach, morzach, atoli i obszarów morskich o spokojnych wodach. Idealne rozwiązanie dla każdej kreatywnej i otwartej osoby, rodziny lub grupy przyjaciół.

giancarlozema.com

Wnętrze WaterNest 100 może zawierać pokój dzienny, jadalnię, sypialnię, kuchnię i łazienkę. W zależności od potrzeb można zaprojektować inne konfiguracje: jako ekologiczny dom, biuro, bar, restauracja, sklep czy wystawa pływającej przestrzeni. Możliwości jest bardzo dużo, gdyż został stworzony w taki sposób aby prosto można było go dostosować dla potrzeb inwestorów.

giancarlozema.com

Tutaj prezentujemy wybrane meble z katalogu EcoFloLife, które są najwyższej jakości. Zachowana prostota konstrukcyjna i elegancja spełnia oczekiwania najbardziej wymagających współczesnych ludzi. Wszystkie meble nawiązują do naturalnych okrągłych kształtów oraz wykonane są z ekologicznych materiałów. Zastępujemy plastik, zdrowym i naturalnym drewnem lub innym innowacyjnym rozwiązaniem.

giancarlozema.com

Użycie materiałów i zrównoważony system produkcyjny, tworzy w 98% unikatowe domy recyklingowe. Dodatkowo, dzięki rozbudowanemu systemowi wewnętrznej naturalnej mikro-wentylacji i klimatyzacji, jest klasyfikowany jako dom o niskim zużyciu energii. WaterNest 100 jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą żyć wyłącznie w pełnej harmonii z naturą.

giancarlozema.com

2. Amphibious 1000

Kolejnym interesującym projektem futurystycznym jest Amphibious 1000. Ten innowacyjny projekt jest pierwszym w pół zanurzonym ośrodkiem hotelowym. Wygląda jak duże zwierzę wodne, które wyciąga się z ziemi w kierunku morza i rozciąga się poziomo na długość 1 km, dwoma długimi i szerokimi ramionami. Zataczając krąg i tworząc tym samy małą zatoczkę dla przebywających tam turystów.

giancarlozema.com

Projekt zaplanowany jest częściowo na lądzie i na morzu. Na powierzchni ziemi można znaleźć budynki mieszkalne, biurowce i przystań z nowoczesnym i elastycznym portem dla podróżujących. Wszystkie struktury znajdują się w półkolu wokół wieży widokowej, w której na samej górze znajduje się restauracja z przepięknym panoramicznym widokiem na cały obiekt.

giancarlozema.com

W sekcji morza są cztery innowacyjne hotele po części zanurzone w morzu, w ten sposób powstały podwodne sale, które dają fascynujący widok na życie podwodnych mieszkańców. Projekt tych hoteli bardzo nawiązuje do miękkich linii i okrągłych rozpływających się kształtów. Widoczne są również super jachty zakotwiczone na lądzie. Wzdłuż rozciągających się ramion, leżą kolejne mniejsze kompleksy hotelowe z dużymi tarasami. W nich zastosowano duże szklane okna ukośne, które sprawiają, że każdy z 75 luksusowych apartamentów jest wyjątkowy.

giancarlozema.com

Działalność tego hotelu odbywa się pod powierzchnią wody, na wielkim obszarze, który jest otoczony przez akwarium. Hotele położone są wokół centralnego obiektu publicznego, który ma interaktywne muzeum życia wodnego, gdzie mają miejsce wystawy galerii. Znajduje się tutaj też dużo obwodowych akwaria w postaci szklanych tuneli, które prowadzą do podwodnego obserwatorium w centrum całego parku morskiego.

giancarlozema.com

Długie ramiona tego projektu zajmują obszary fitness, ogrody i specjalny teatr z ruchomą sceną, która wychodzi na morze. Do mniejszych platform pływających będą zakotwiczone 80 pływających apartamentów o nazwie Jelly-fish z których zobaczymy podwodne widoki rafy koralowej. Na końcu każdej platformy umieszczone są latarnie. Ulice są tak zaprojektowane aby wszędzie można było przedostać się dzięki pojazdom elektrycznym.

giancarlozema.com

Transport wodny obsługiwany jest również przez 20 metrowe jachty aluminiowe zwane Trilobis. Jachty są wyposażone w silniki wodorowe i podwodne obserwatorium świata. Most, który łączy część lądu i morza jest otoczony roślinami. Główna konstrukcja jest ze stali wraz z wszystkimi niezbędnymi systemami oświetleniowymi, a podłoga jest z drewna tekowego.

giancarlozema.com

3. Washington Lake

Jezioro Waszyngton położone na obszarze 5 hektarów w zielonym parku, jest pięknym przykładem połączenia możliwości i wyobraźni. Jezioro jest sztuczne i projekt zagospodarowania terenu składa się z wielu części. W centrum jeziora widzimy obiekt, który po części zanurzony jest też pod wodą. Jest to restauracja o łącznej powierzchni 900 m2 rozmieszczona na 3 poziomach. Restauracja pomieści 300 osób, dodatkowym atutem jest duży taras, gdzie mogą być serwowane posiłki na świeżym powietrzu.

giancarlozema.com

Główną atrakcją jest wielka okrągła sala znajdująca się 8 m poniżej poziomu wody, która umożliwia podziwianie życia podwodnego świata. Do Restauracji można dostać się przez most, który łączy z centrum powitalnym mieszczącym się na lądzie. Jak widzimy wszystkie konstrukcje są oszklone, przez co cały dzień jest dostęp do naturalnego światła. Po drugiej stronie jeziora znajduje się Muzeum Morskie, do którego można dostać się prowadzonymi ścieżkami lub podpłynąć jachtem.

giancarlozema.com

Na terenie jeziora jest port Trilobis 65, który umożliwia dokowanie jachtów. Trilobis 65 jest również częściowo zanurzone w wodzie. Są miejsca doku dla małych okrętów podwodnych. Z portu można dostać się do centrum handlowego. Zbudowany w nowej i unikalnej strukturze, zapewnia różne doświadczenia sensoryczne z dodatkiem niesamowitych atrakcji fauny i flory jezior.

giancarlozema.com

4. Jellyfish 45 – Meduza 45

Przedstawiamy projekt domku, który został wykorzystany w projekcie Amphibious 1000. Jelly-fisch, czyli Meduza 45 jest pływającym domkiem, mieszkaniem dla sześciu osób. Jego wymiary to: 9 metrów wysokości i 15 metrów średnicy. Nadaje się do życia w parkach morskich, atolach, zatokach i morzach bogatych w faunę i florę. W tym domku można doświadczyć życia powyżej lub poniżej poziomu morza.

giancarlozema.com

Struktura składa się z kadłuba i nadbudowy w stali aluminium, podczas gdy kula podwodna wykonana jest z wysokiego jakościowo poliwęglanu. Składa się z pięciu poziomów, każdy połączony schodami. Najwyższy poziom to 5,6 m n.p.m. i jest zaprojektowany jako gabinet. Kolejny poziom na wysokości 3,5 m n.p.m., to pokoje z łazienkami a na samym dole mieści się pokój dzienny z kuchnią i osobną łazienką.

giancarlozema.com

Poziom, na 0,8 m powyżej linii morza jest częściowo zanurzony i jest przeznaczony na pokoje, łazienki i pomieszczenia techniczne. Ostatnie piętro jest 3 m poniżej poziomu morza i tam mamy w zasięgu ręki podwodny świat. Dom jest niczym podwodny okręt, z którego w każdej chwili można obserwować życie zwierząt morskich. W ten sposób ten świat stał się dostępny dla każdego. Kształt Jellyfish 45 jest wynikiem obserwacji meduz, animacji poruszania się lekkich świetlanych ciał morskich.

giancarlozema.com

Jak widzimy każdy z projektów swoją strukturą, konstrukcją i kształtem, nawiązuje do architektury przyrody. W ten sposób powstaje dom, który idealnie wpasowuje się w istniejącą naturę. Oprócz domów Giancarlo Zema projektuje również jachty, w których można spotkać szereg fascynujących rozwiązań. Jest to człowiek z pasją, który z wielkim zamiłowaniem projektuje przestrzenie gdzie łączy świat życia lądowego z życiem morskim. Wprowadzając tym samym równowagę życiową i poszerzając świadomość człowieka.

giancarlozema.com


Źródło: giancarlozema.


Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.