Zielona kopuła, czyli żywe struktury zbudowane z wierzby

Bonnie Gale jest artystką która buduje kopuły, łuki, altany, tunele, płoty, żywopłoty, a nawet pokoje i małe budynki używają przy tym żywego materiału, jakim jest wierzba. W 2004 roku zbudowała już 40 żywych konstrukcji dla przedsiębiorców, szkół i osób prywatnych. Zainteresowanie wciąż rośnie, gdyż taka konstrukcja niesamowicie podnosi walory przyrodnicze danego miejsca i ogrodu.

 

 

livingwillow.infoBonnie Gale uwielbia tę pracę, jest to dla niej ogromne wyzwanie, gdyż jak sama mówi wierzba nie jest prostym materiałem do takich konstrukcji na pewno łatwiej zrobić taką konstrukcję z innych materiałów jak np. stal. Jednak ta cała zabawa jaką sprawia jej tworzenie nowych konstrukcji z tak wspaniałego materiału jakim jest wierzba, jest jedną wielką przygodą, której nie zamieniłaby na nic innego.

livingwillow.infoZauważyła, że takie konstrukcje maja w sobie wielki potencjał, gdyż przyciągają do siebie ludzi których cieszy ta współpraca. Tunel, który zaprojektowała wspólnie z architektem krajobrazu Mahan Rykiel Associates w Baltimore, został zbudowany z wielkim udziałem społeczności w ciągu kilku tygodni. Tunel miał 47,5 metrów długości z łuku i 4,5 metra wysokości oraz szerokości.

fot. Fun Page Facebook 2017 wierzbowych kopuł budzących świadomośćKażdego dnia przychodzili tutejsi ludzie, którzy chcieli pomóc. zaangażowanie i zabawa jaka przy tym towarzyszyła, była dla niej dowodem jak ważną rolę odgrywa jej pasja. Często ludzie się pytają dlaczego wybrała wierzby, a ona odpowiada że to wierzby wybrały ją.

 

fot. Piotr MazepaW Polsce ten temat tez pięknie się rozwija, od jakiegoś czasu na necie można spotkać dzieła zaprojektowane przez Jacka Gądka. Są to niesamowite dzieła, które wprawiają w zachwyt. My również mieliśmy okazję poznać Jacka na Festiwalu który organizowała Stacja Wolimierz. Bardzo sympatyczny i przemiły człowiek. Trochę pomagaliśmy mu pleć kopułkę, którą razem z przyjaciółmi i uczestnikami tworzył na zapleczu.

fot. Piotr MazepaByliśmy zachwyceni prostotą tego wykonania, do zabawy dołączały się również dzieci. Każdy mógł wziąć w tym udział i zobaczyć na czym to polega, jak  wygląda wierzba, mieć ją pierwszy raz w dłoni i próbować pleć ją pomiędzy inne pędy. Zobaczyć jak bardzo jest elastyczna, giętka i lekka. Byliśmy pod wielkim wrażeniem, jak nam powiedział że taka konstrukcja jest wytrzymała. Oczywiście chcieliśmy sprawdzić i Piotrek wspiął się na szczyt kopułki, a ona nic, jakby z radością przywitała ciekawskiego ziomka. Taka kopułkę można ocieplić słomą i oblepić gliną, co stwarza pewnego rodzaju schron lub dom. Wystarczy wstawić piec i łóżko, z ten sposób można przezimować. Tani i łatwy sposób na letniskowy domek.

fot. Fun Page 2017 wierzbowych kopułW Polsce takie konstrukcję można spotkać np. w Krakowie postawiona jest Kopuła Architektów krajobrazu, Park Politechniki przy ulicy Podchorążych. Inny przykładem jest kopuła wpleciona w wierzbowy krzew – plaża nad Wisłą, a dokładnie Saska Kępa w Warszawie, efekt jednodniowych warsztatów społecznych z cyklu zaWODY warszawskie – gra miejska. Projekt bardzo przyciąga do siebie ludzi, ponieważ jest prosty w swym wykonaniu i razem można stworzyć niesamowite konstrukcje.

konstrukcja z wierzby7Przykładem jest Przedszkole Miejskie nr 1 w Świętochłowicach, gdzie razem z uczniami stworzony został tunel na placu zabaw. Kolejnym a wręcz nieziemskim obiektem jaki znalazłam to Wierzbodomy w Błoniu. Powstały podczas warsztatów, są to ogromne konstrukcje o pięknych okrągłych kształtach, na bazie naturalnych materiałów, które współgrają z otaczającą ją przyrodą. Więcej informacji można znaleźć na facebookowym fanpage’u 2017 wierzbowych kopuł budzących Świadomość.

konstrukcja z wierzby10
Może kiedyż zamiast tych plastikowych zabawek XXI wieku, w parkach powstaną przeróżne naturalne konstrukcje, które swą prostotą i pięknem wprowadzą nas w kanon artystycznych dzieł przyrody.

livingwillow.info


Źródło: Bonnie Gale,2017 wierzbowych kopuł budzących Świadomość, Wierzba Polska.


 

Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *