Bonnie Gale jest artystką która buduje kopuły, łuki, altany, tunele, płoty, żywopłoty, a nawet pokoje i małe budynki używają przy tym żywego materiału, jakim jest wierzba. W 2004 roku zbudowała już 40 żywych konstrukcji dla przedsiębiorców, szkół i osób prywatnych. Zainteresowanie wciąż rośnie, gdyż taka konstrukcja niesamowicie podnosi walory przyrodnicze danego miejsca i ogrodu.
Bonnie Gale uwielbia tę pracę, jest to dla niej ogromne wyzwanie, gdyż jak sama mówi wierzba nie jest prostym materiałem do takich konstrukcji na pewno łatwiej zrobić taką konstrukcję z innych materiałów jak np. stal. Jednak ta cała zabawa jaką sprawia jej tworzenie nowych konstrukcji z tak wspaniałego materiału jakim jest wierzba, jest jedną wielką przygodą, której nie zamieniłaby na nic innego.
Zauważyła, że takie konstrukcje maja w sobie wielki potencjał, gdyż przyciągają do siebie ludzi których cieszy ta współpraca. Tunel, który zaprojektowała wspólnie z architektem krajobrazu Mahan Rykiel Associates w Baltimore, został zbudowany z wielkim udziałem społeczności w ciągu kilku tygodni. Tunel miał 47,5 metrów długości z łuku i 4,5 metra wysokości oraz szerokości.
Każdego dnia przychodzili tutejsi ludzie, którzy chcieli pomóc. zaangażowanie i zabawa jaka przy tym towarzyszyła, była dla niej dowodem jak ważną rolę odgrywa jej pasja. Często ludzie się pytają dlaczego wybrała wierzby, a ona odpowiada że to wierzby wybrały ją.
W Polsce ten temat tez pięknie się rozwija, od jakiegoś czasu na necie można spotkać dzieła zaprojektowane przez Jacka Gądka. Są to niesamowite dzieła, które wprawiają w zachwyt. My również mieliśmy okazję poznać Jacka na Festiwalu który organizowała Stacja Wolimierz. Bardzo sympatyczny i przemiły człowiek. Trochę pomagaliśmy mu pleć kopułkę, którą razem z przyjaciółmi i uczestnikami tworzył na zapleczu.
Byliśmy zachwyceni prostotą tego wykonania, do zabawy dołączały się również dzieci. Każdy mógł wziąć w tym udział i zobaczyć na czym to polega, jak wygląda wierzba, mieć ją pierwszy raz w dłoni i próbować pleć ją pomiędzy inne pędy. Zobaczyć jak bardzo jest elastyczna, giętka i lekka. Byliśmy pod wielkim wrażeniem, jak nam powiedział że taka konstrukcja jest wytrzymała. Oczywiście chcieliśmy sprawdzić i Piotrek wspiął się na szczyt kopułki, a ona nic, jakby z radością przywitała ciekawskiego ziomka. Taka kopułkę można ocieplić słomą i oblepić gliną, co stwarza pewnego rodzaju schron lub dom. Wystarczy wstawić piec i łóżko, z ten sposób można przezimować. Tani i łatwy sposób na letniskowy domek.
W Polsce takie konstrukcję można spotkać np. w Krakowie postawiona jest Kopuła Architektów krajobrazu, Park Politechniki przy ulicy Podchorążych. Inny przykładem jest kopuła wpleciona w wierzbowy krzew – plaża nad Wisłą, a dokładnie Saska Kępa w Warszawie, efekt jednodniowych warsztatów społecznych z cyklu zaWODY warszawskie – gra miejska. Projekt bardzo przyciąga do siebie ludzi, ponieważ jest prosty w swym wykonaniu i razem można stworzyć niesamowite konstrukcje.
Przykładem jest Przedszkole Miejskie nr 1 w Świętochłowicach, gdzie razem z uczniami stworzony został tunel na placu zabaw. Kolejnym a wręcz nieziemskim obiektem jaki znalazłam to Wierzbodomy w Błoniu. Powstały podczas warsztatów, są to ogromne konstrukcje o pięknych okrągłych kształtach, na bazie naturalnych materiałów, które współgrają z otaczającą ją przyrodą. Więcej informacji można znaleźć na facebookowym fanpage’u 2017 wierzbowych kopuł budzących Świadomość.
Może kiedyż zamiast tych plastikowych zabawek XXI wieku, w parkach powstaną przeróżne naturalne konstrukcje, które swą prostotą i pięknem wprowadzą nas w kanon artystycznych dzieł przyrody.
Źródło: Bonnie Gale,2017 wierzbowych kopuł budzących Świadomość, Wierzba Polska.