Timothy Oulton i jego kopuła z prefabrykatów drewnianych

halodome.net

Timothy Oulton zaprojektował kopułę drewnianą, która jest wyjątkowa pod względem architektonicznym i technologicznym. Konstrukcja jest wyczynem wielu lat skrupulatnego planowania i projektowania. Sama przestrzeń w kopule stworzona jest do interakcji między ludzkich w bardzo nowoczesnych i komfortowych warunkach. Kopułę zbudowano w południowych Chinach w środku pięknego ogrodu liczi. Wejście do wioski prowadzi przez okrągłą Bramę Księżycową według tradycyjnej chińskiej architektury, wzdłuż bambusowych tuneli na których uprawiane są owocowe winorośle.

halodome.net

Obok kopuły postawiono siedem okrągłych dwupiętrowych domów. Do każdego z domów można dostać się wąską alejką, która po prowadzona jest pośród drzew i winorośli. Cała architektura minimalnie wpływa na otaczającego je środowisko.

halodome.net

Tim założył firmę o nazwie HALODOME i zaczął realizować pierwsze projekty. Kopuła jest zbudowana z prefabrykowanych elementów stworzonych przez jego firmę. Kopuła jest całkowicie samonośna, nie posiada kolumn i filarów.

halodome.net

Cała konstrukcja została stworzona przy użyciu płyt drewnianych z certyfikatem FSC i jest zbudowana według niemieckich standardów domu pasywnego, najwyższych na świecie. Kopułę można przenieść do dowolnego miejsca na świecie jako dom, warsztat, studio, sklep lub biuro.

halodome.net

Jest to budynek o ultra – niski zużyciu energii. Posiada potrójne szyby w oknach i drzwiach, najwyższej dostępnej jakości Europejskiej. Okna zostały zainstalowane fabrycznie w gotowych panelach i mogą być umieszczane w różnych konfiguracjach w zależności od położenia i orientacji w budynku.

halodome.net

Dodatkowo bardzo wydajny system wentylacji i odzysku energii stale uzupełnia świeże powietrze zapewniając stałą temperaturę wewnątrz domu przez cały rok . Wszystkie elementy zastosowane przy budowie kopuły doskonale, zachowując wyjątkowo szczelną i dobrze izolowaną strukturę. Wymagana jest minimalna energia do zasilania wszystkich świateł w budynku – równowartość wrzenia czajnika.

halodome.net

Projekt jest bardzo elastyczny i można go zawsze dopasować do indywidualnych potrzeb mieszkańca. Tutaj przedstawiona jest kopuła o powierzchni użytkowej wynoszącej 160m2 na dwóch poziomach z spiralnymi schodami po środku.

halodome.net

Zewnętrzne łaty i pokrycie dachowe montowane są kanadyjskim czerwonym gontem cedrowym, wewnątrz zabezpiecza się hermetyczną membraną, a następnie montuje drewniane okładziny które są końcowym etapem budowy powłoki kopuły.

halodome.net

Stałe struktury drewna są rzadkie w południowych Chinach, więc lokalny wykonawca miał kilka wyzwań do pokonania. Siedemdziesiąt prefabrykowanych paneli pochodzących z 4 różnych rodzajów drewna połączono ze sobą tworząc jednolitą przestrzeń. Kopuła o średnicy 13 m i wysokości 6,5 m. Wszystkie panele drewniane zostały wykonane z największą dokładnością, tak aby można je było idealnie dopasować na miejscu.

halodome.net

Całe wnętrze zostało zaprojektowane w Chinach, natomiast wykonane przez firmę Wielkiej Brytanii. Każdy jego element został bardo starannie przemyślany. Meble dostosowano specjalnie do zakrzywionych i zaokrąglonych ścian kopuły.

halodome.net

Na zdjęciu widoczne są specjalnie zaprojektowane okrągłe sofy, które mogą pomieścić liczną grupę ludzi otwartych na interesujące debaty. Kształt umożliwia dopuszczenie i wysłuchanie każdej osoby, która ma ochotę podzielić się swoją wiedzą w danym temacie. Jak rycerze przy okrągłym stole, każdy ma takie same prawa i możliwości wypowiedzi.

halodome.net

Kolejnym elementem wnętrza jest kuchnia wykonana w całości ze stali nierdzewnej. Po środku widoczna jest okrągła wyspa kuchenna z marmurowym blatem który towarzyszy w całej kuchni. Bardzo nowoczesna i otwarta na wspólne przyrządzanie posiłków.

halodome.net

W jadalni możemy zauważyć bardzo czarny okrągły stół wykonany z marmuru w otoczeniu białych wygodnych krzeseł obitych wełną owczą. Wszystko zaprojektowane w otwartej przestrzeni, aby umożliwić wygodny i szybko dostęp do stołu.

halodome.net

Dom tworzy przytulny klimat w którym można spędzić przyjemnie czas. Miejsce gdzie można się wyluzować, w którym ludzie mogą naprawdę odpocząć w miłym towarzystwie.

halodome.net

Główną ideą zbudowania kopuły jest stworzenie przestrzeni na budowanie i rozwijanie relacji między ludźmi mieszkającymi w tym rejonie. Architekt zdaje sobie sprawę jak ważne zadanie zostało mu powierzone, wie jak istotne jest środowisko w której grupa ludzi pracuje i tworzy. Miła atmosfera uwalnia wyobraźnie i pozwala na pojawienie się świetnych pomysłów we wspólnej przestrzeni.

halodome.net


Źródło: halodome.net, Timothy Oulton.


Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , .

2 Comments

  1. Te Kopuły są cudowne !!!! W ciągu mojego życia nigdy w nikim nie byłam tak zakochana jak w Kopule. Zawsze jak ich oglądam to serce mi tak mocno łomoce, wiem że zamieszkam raz w takim domu.. Nie ma nic piękniejszego jak DOMY KOPUŁA …!! <3
    Pozdrawiam wszystkich kopułowiczów, Tym którzy rozpoczęli budowę, trzymam palce i serduszkiem jestem z wami.. Natomiast tym co już mieszkają, troszkę zazdroszczę tej przyjemności doświadczania tego wnętrza, ale i życzę wszystkiego naj lepszego, i gratuluje cudownego domku..

  2. I lov it! Wspaniale i wreszcie w zgodzie z natura i energia! Zyjemy w kątach, rogach a takie w przyrodzie nie istnieją! Brawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *