Rosyjski projekt ekowioski domów kopułowych

rodovid.me

Interesujący projekt ekowioski przedstawili rosyjscy architekci w Moskwie. Na obszarze 25 hektarów zaprojektowali 12 domów kopułowych, w tym 8 kopuł mieszkalnych i 3 kopuły wspólne. Kopuły mieszkalne znajdują się na planie prostokąta, umieszczone wokół ronda, w którym są kopuły należące do wspólnoty. Dużo zieleni i ciepłych kolorów sprawia, że cała ekowioska jest bardzo atrakcyjna i piękna w swoim wyglądzie. Same domy wewnątrz tworzą niesamowitą atmosferę. Ekowioska robi wrażenie pozaziemskiej cywilizacji. Wszystkie kopuły są bardzo niewielkie i kompaktowe, co wpływa mocno na ocenę szybkiej realizacji projektu. Projekt sprawia wrażenie małej wioski, gdzie na niewielkim obszarze znajduje się 12 okrągłych domków. Jest to tylko część mieszkalna, miejsce wspólnego życia tej społeczności.

rodovid.me_6

Wszystkie domy zaplanowano wybudować w technologi betonowej i szklanej, ale ten projekt można też zrealizować wykorzystując inne materiały. W samym centrum ekowioski znajduje się duża aula na szkolenia z małą kawiarnią w której serwowane są dania lokalnej kuchni. Budynek składa się z dwóch kopuł różnej wielkości połączonych ze sobą korytarzem, oraz małej niepełnej kopuły pełniącej funkcję tarasu.

rodovid.me_3

Jest również plac zabaw dla dzieci, w którym można znaleźć ławki, huśtawki, piaskownice i inne tego typu dziecięce obiekty. Plac jest w samym centrum ekowioski, w ten sposób wszyscy rodzice mogą razem opiekować się dziećmi i dbać o ich bezpieczeństwo. Obok widzimy domek mieszkalny i panele słoneczne na dachu,a po prawej wiatrak.

rodovid.me_5

Kolejnym obiektem jest kopuła z dachem szklanym, przez które trafiają promienie słoneczne, rozświetlając obiekt i dodatkowo ogrzewając. Autor nie napisał do jakich celów, ale widzimy iż na szklarnię to nie wygląda, raczej kolejne miejsce spotkań dla dorosłych lub dzieci. Wygląda jak sala gimnastyczna, może do wspólnej medytacji, jogi. Zapewne jest szeroki wachlarz możliwości do zagospodarowania tej przestrzeni.

 rodovid.me_4

W niedalekiej odległości znajduje się amfiteatr z wielkimi oknami szklanymi, który pomieści wszystkich mieszkańców i przybyłych gości. Na początku ekowioski znajduje się mały budynek administracyjny, który zajmuje się pielęgnacją dziedzińca przez cały rok do dziedzińca. Obok również znajdują się miejsca parkingowe dla mieszkańców. Wszystko jest dość skromne, niewielkie i łatwe.

rodovid.me_2Ekowioska domów kopułowych została pierwotnie przeznaczone dla entuzjastów pobytu czasowego, którzy pragną nauczyć się zasad rolnictwa ekologicznego, samorozwoju i turystów. Jest to miejsce dla eko-społeczności,w której każdy może przyjechać na kilka dni i spędzić czas z ludźmi o podobnych poglądach.
Zgodnie z planem projektantów, ekowioska jest całkowicie autonomiczna i samowystarczalna energetycznie, dzięki zamontowaniu urządzeń takich jak turbiny wiatrowe i panele słoneczne. Projekt początkowo został zaprojektowany dla ciepłych krajów, ale też można go zrealizować w każdym klimacie. Trzeba tylko zaopatrzyć się w instalację grzewczą aby można było mieszkać przez cały rok. Pomysł bardzo fajny, bardzo przyjazny dla oka i serducha 🙂


Źródło: rodovid.me


 

Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *