Prototypówka – pierwsze spotkanie

Z wizją rozbudowy sieci domów colivingowych, Krzysiek zorganizował spotkanie w tej tematyce, także w połączeniu z ideami Okrągłego Miasteczka. Wydarzenie odbyło się w Sieciówce – domu colivingowo-coworkingowym w Warszawie. Na spotkanie przybyły osoby zarówno z zewnątrz jak i zamieszkujące w Sieciówce. Ogólnie wiele z tych osób miało już do czynienia, w większym czy mniejszym stopniu, ze wspólnym mieszkaniem z grupką ludzi. Zawiązanie się nowych domów, było by zatem świetną okazją do szerzenia colivingowego stylu życia, korzystania z ekonomi współdzielenia, uczenia się organizowania i współpracy z innymi ludźmi, spędzania razem czasu. Wspólne mieszkanie jest to także świetne miejsce do poszerzania swojej strefy komfortu, czyli rozwoju osobistego, gdzie mieszkańcy są niczym lustrem, w którym możemy się przeglądać, poznając samego siebie. Tak więc na spotkaniu każdy miał możliwość przedstawienia się oraz powiedzenia coś o swoich doświadczeniach, następnie razem z Krzyśkiem nakreśliliśmy jakie są idee Okrągłego Miasteczka. Po krótkich dyskusjach i różnych punktach widzenia na temat OM, Krzysiek przedstawił podstawowe założenia Prototypówki, jako domu o powierzchni około 200 m2, dla 7-10 osób, z Sieciówką jako przestrzenią wspólną. Przy przedstawieniu zasad życia w Prototypówce, rozgorzała żywiołowa dyskusja na temat punktu obchodzenia się bez substancji zmieniających świadomość jak alkohol czy papierosy, na terenie całego domu. Wiele osób uznało to za brak swobody, nawet we własnym pokoju, z drugiej zaś strony zapraszamy ludzi wolnych od takich substancji, zachowujących trzeźwość i zdrowie. Niestety w dyskusji zabrakło szukania wspólnego gruntu i zrozumienia drugiej strony, gdzie każdy mocno optował za swoją racją. Wyciągając wnioski z tej dyskusji, zauważam, że może wciąż brakuje nam otwartości i elastyczności na punkty widzenia innych osób, dbania o dobro wszystkich a nie tylko swoje, oraz gdzieś po drodze zgubiła się wspólna wizja i cel, skupiając się bardziej na tym co nas dzieli a nie łączy. To jest też coś nad czym sami powinniśmy popracować. W każdym bądź razie, było to kolejne ciekawe doświadczenie wraz z interesującymi punktami widzenia.

Świadomość tworzyCo było budujące to to, że na spotkaniu poznaliśmy Kasię i Andrzeja z Permakulturalni. Jak się okazało Andrzej zna projekt Okrągłego Miasteczka, jeszcze z naszego wystąpienia na Konwencie Wiedzy Alternatywnej w lutym tego roku. Jak się dowiedziałem Kasia z Andrzejem oraz pozostałą ekipą, tworzą podobny projekt, czyli także ekoosadę z zabudową kopułową, na okręgu, dla około 100 osób. Oprócz tego powołali do życia Pruszczańską Kooperatywę Spożywczą oraz Fab Lab Pruszcz. Tak więc jeszcze przed spotkaniem jak i po nim, gdy już odbywały się warsztaty Hatha Yogi, spędziliśmy sporo czasu na rozmowach, wymianie wiedzy i doświadczeń. Cieszymy się zatem ze spotkania, nawiązania nowych znajomości i obfitości projektów ekoosadowych z kopułką 🙂 Mam nadzieję, że jeszcze z Permakulturalnymi nie raz się spotkamy i że nasza współpraca będzie owocna.

Co do Prototypówki, czekamy na kolejne spotkania i konkretne ustalenia. Mam nadzieję, że pojawią się propozycje domów colivingowych o konkretnym profilu.

Udostępnij na:

Romek

Uwielbiam współpracować z ludźmi, aby tworzyć i realizować innowacyjne pomysły. Chętnie dzielę się z innymi swoim doświadczeniem i wiedzą. Łączę pasję programowania z dawaniem konkretnych rozwiązań ułatwiających życie. Wdrażam, realizuję, testuję nowe pomysły i rozwiązania.

Więcej postów

Tagged , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *