Projekt 30BIV-VIP Eco-House oko Horusa – „szklana kopuła Luisa de Garrido”

Słynna amerykańska modelka, Naomi Cambell jest addtiva.com właścicielką jednego z najbardziej niezwykłych domów na świecie. Naomi Campbell od bardzo dawna uważa się za inkarnację jednej z egipskich księżniczek i jest zafascynowana historią starożytnego Egiptu. Posiadłość w kształcie egipskiego oka Horusa ? taki prezent na 41. urodziny sprawił Naomi Campbell jej partner, Vladislav Doronin. Architekt Luis de Garrido, odpowiedzialny za projekt, zadbał o każdy szczegół, włącznie z ekologicznym wymiarem nietypowej posiadłości.

 addtiva.comEkologiczna rezydencja znajduje się na prywatnej wyspie Isla Playa de Cleopatra w Turcji. Cała posiadłość z lotu ptaka wygląda jak oko Horusa. W mitologii staroegipskiej symbol odrodzenia i powracania do zdrowia. Oko Horusa zwane również okiem Udżat, chroniło ludzi i bogów przed niebezpieczeństwami. Amulet wyobrażał prawe i lewe oko bóstwa. W przypadku domu Naomi jest to oko, które symbolizowało słońce.

 addtiva.comCzteropoziomowy dom w kształcie kopuły ma pięć salonów i 25 sypialni. Wszystkie jego elementy zostały wykonane z ekologicznych materiałów, a dom jest zasilany energią słoneczną. Umożliwiają to przeszklone panele, którymi pokryty jest cały dom. Na tym nie kończy się ekologiczny duch letniej posiadłości modelki. Campbell zażyczyła sobie także systemów uzdatniania wody deszczowej oraz biologicznego rozkładu odpadków.

Ostatni poziom willi Naomi będzie zajmował egzotyczny ogród, gdzie będzie można się zrelaksować w cieniu palmy, a dzięki roślinności panować w nim będzie komfortowy mikroklimat. Dom jest samowystarczalny jeśli chodzi o energie i wodę. Zadbano również o prawidłowy przepływ powietrza, światła i ciepła. addtiva.com
1. Cele Projektu 30BIV-VIP model Eco-House oko Horusa

 addtiva.comNajważniejszym celem projektu jest zaprojektowanie takiego modelu domu który służyć będzie jako punkt orientacyjny nowego paradygmatu w zrównoważonej architekturze.
W całym projekcie uwzględniono stworzenie ekologicznych domów dla 30 najbardziej wpływowych ludzi na świecie . Osoby te zostały wybrane ze względu na talent, osiągnięcia, działalność, zaangażowanie społeczne, dlatego stanowić będą odpowiedni punkt odniesienia dla reszty społeczeństwa. Celem projektu 30 BIP-VIP jest wprowadzić i urzeczywistnić nowy rodzaj zrównoważonej architektury, addtiva.com doskonale zintegrowanej w globalnym ekosystemie i tym samy stanowiącej dziedzictwo architektoniczne dla przyszły pokoleń. W tym celu planuje sie zaprojektowanie 30 domów, które powinny wyróżniać się największym poziomem ekologicznych rozwiązań technologicznych, a projekt domu ma być maksymalnie bioklimatyczny, aby zużywał jak najmniej energii, produkował najmniejszą ilość emisji i odpadów. Domy będą w pełni uprzemysłowione i zdejmowane tzn. posiadają elementy wymienne, które w łatwy i sprawy sposób można zastąpić nowymi aby osiągnąć nieskończony cykl życia.  addtiva.comWszystkie elementy domu ulegają biodegradacji. Oczywiście wszystkie domy będą całkowicie samowystarczalne w energie i wodę, a jeśli to możliwe to i w jedzenie. Z drugiej strony, projekt takiego domu powinien pobudzać do działań i służyć w osiąganiu zarówno szczęścia mieszkańców jak i społeczeństwa, które też będzie chciało postawić taki dom.
Domy będą inspirowane osobistymi preferencjami mieszkańców, aby mógł spełniać ich fizyczne, osobowe, społeczne , funkcjonalne, emocjonalne i duchowe potrzeby.
Eco-House oko Horusa jest przykładem domu, który był zainspirowany osobistymi preferencjami Naomi Campbell. Dokonano szczegółowej analizy jej życia, osiągnięcia, marzenia, głębokiej symbolicznej i psychologicznej analizy modelki. Uzyskane dane posłużyły  jako inspiracja i wskazówki, do stworzenia tak złożonego metodologicznie projektu, dzięki którym został osiągnięty tak szokujący i zadowalający wynik.

 addtiva.comProjekt domu powinien zawsze zaskakiwać, mieć niespodziankę dla mieszkańców. Ten aspekt jest widoczny na pierwszy rzut oka przy projekcie Eco House oko Horusa. W zależności od punktu widzenia, budowa zawiera wszystkie elementy symboliczne, które zainspirowały do jego specjalnej konstrukcji: wioślarz, kopuły Morza Śródziemnego, klucz do nieba, Ankh, oko Horusa, bogini Isis, Kleopatry, jednym okiem kotów, czarna bogini,
kajak, bańka raj …. Użytkownik uruchamia stale wyobraźnie, doświadczając miejsc w których dochodzi do kontemplacji i emocji związanych z dobraniem tej całej kompozycji symbolicznych elementów o uniwersalnym charakterze.

Stworzenie rajskiego mikroklimatu pod szklaną kopułą addtiva.com
Dom jest doskonale zintegrowany z przyrodą, stworzony mikroklimat pod kopułą czyli, przestrzeń organiczna, która pozytywnie wpływa na jej mieszkańców, generując szczęście i zapewniając dobrobyt. Mieszkańcy mogą się czuć jak w raju, jak „Mały Książę” na jego małej planecie, która jest bańką. Dlatego zaproponowali kopułę wykonaną z listw oddzielonych szkłem fasetowanym. Listwy chronią wewnętrzną część bańki przed deszczem i bezpośrednim kontaktem ze światłem słonecznym, zapewniają naturalną wentylację i komfort stabilnej temperatury, przez cały rok.

 addtiva.comSamowystarczalność energetyczną
Kopuła zużywa jak najmniej energii, a energię generuje ze źródeł geotermalnych i słonecznych.

Samowystarczalność wodna
Dom zużywa jak najmniej wody w związku z czym uzyskuje ją we własnym zakresie, zarówno z natury, czyli wody deszczowe jak i wód podziemnych oraz z własnych odpadów, czyli ścieków i szarej wody.

 addtiva.comSamowystarczalność żywnościowa
Nieruchomość znajduje się na małej wyspie, ale ma kilka ogrodów organicznych, które zapewniają podstawowe jedzenie dla jego mieszkańców. Śródziemnomorski klimat w pobliżu wybrzeży Turcji pozwala na uprawę różnych roślin, zbóż, warzyw  i owoców.

Nieskończony cykl życia budynku
Został zaprojektowany w oparciu o składniki, które mogą być łatwo usuwane, naprawiane i gotowe do ponownego użycia, są wymienne i ulegają recyklingu.

 addtiva.comŁatwość biodegradacji
Mimo, że dom posiada nieskończoną żywotność, to wszystkie elementy łatwo ulegają biodegradacji. A zatem, gdy elementy domu nie mogą być naprawione, to ulegają biodegradacji, ponieważ mogą być łatwo przyswojone przez naturę.

Wysoka efektywność energetyczna i wysoki poziom bioklimatyczny
Kopuła posiada najniższe możliwe zużycie energii, ze względu na jego szczególną i skomplikowaną bioklimatyczną architekturę.

E addtiva.comliminacja odpadów i emisji budowy oraz użytkowania budynku
Użytkowanie domu generuje jak najmniejszą ilość odpadów. A nieliczne pozostałości, które mogą powstać są traktowane i wykorzystywane w budynku.Z drugiej strony budynek nie powinien powodować żadnych emisji zanieczyszczeń.

Całkowite uprzemysłowienie
Wszystkie elementy budowlane są wykonane w fabryce, w ten sposób jest zagwarantowane optymalne wykorzystanie zasobów, co daje najniższe zużycie energii, minimalizacji odpadów i emisji.

 addtiva.comMobilność
Wszystkie przenośne elementy budowlane można łatwo zamontować i zdemontować, w sposób ciągły i bez końca. W związku z tym, te elementy mogą być transportowane w dowolnym miejscu, aby łatwo zamontować tyle razy, ile jest to konieczne.

Poprawa stanu zdrowia i jakości życia mieszkańców
Dom zapewnia dobrobyt, jakość życia i zdrowia jego mieszkańców.
Wydawałoby się, że każdy człowiek ma inne potrzeby i inne pojęcie szczęścia. Jednak z punktu widzenia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego, można określić zestaw ogólnych wzorów zdolnych do zapewnienia dobrobytu i szczęścia ludzi. Wzorce te zostały uznane za wyczerpujący, w projektowaniu oko Horusa Eco-House

2. Rozwiązania architektoniczne Eco- House oko Horusa

 addtiva.comEco-House „oko Horusa”  znajduje się na małej rajskiej wyspie Sedir Adasi w Zatoce Gökova, bardzo blisko południowo-zachodniego wybrzeża Turcji.
Obiekt znajduje się przy plaży Kleopatry, uznanej za najpiękniejszą plażę na świecie. Plaża Kleopatry to prezent od Marka Antoniusza dla Kleopatry, w dowód swojej miłości, kazał nieść piasek z Egiptu do wyspy o najpiękniejszych i najbardziej romantycznej plaży, która nigdy nie istniała, w celu zaspokojenia jego ukochanej Kleopatry. Podobnie Eco-House oko Horusa ma na celu również stworzenie w domu raju z wewnętrznym mikroklimatem z funkcją przestrzenną i formalnym życiem na plaży i wyspy. Jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby jej mieszkańców.

 addtiva.comObiekt ma silny charakter symboliczny, reprezentuje życzenia, pragnienia, aspiracje i marzenia osoby dla której został zaprojektowany. Ten proces projektowania zapewnia również pełną integrację mieszkań w naturze, co wzmacnia szczęście mieszkańców. Zastosowany proces projektowania osiągnął doskonałą syntezę miedzy potrzebami jego mieszkańców a potrzeba ochrony środowiska, co prowadzi do powstania architektury i możliwie najwyższym poziomie stabilności, trwałości. Docelowo projekt domu jest punktem odniesienia i inspiracja dla przyszłych pokoleń.

 addtiva.comDom zbudowany jest z półkolistej kopuły ze szlifowanego szkła, pełni funkcję trzeciej skóry. Kopuła tworzy architektoniczną powłokę ochronną i generuje wewnątrz stabilny mikroklimat, który gwarantuje komfort mieszkańców w ciągu dnia. Obiekt ma cztery okrągłe piętra z wewnętrzny dziedzińcem w kształcie oka.  addtiva.comPiwnica posiada pokoje gościnne, salon, pokój gier i pokój z kinem domowym. Pokoje po obwodzie koła oświetlone są przez podziemne patio, przez wody w basenie, ponieważ wiele ścian budynku wykonane jest ze szkła. Z drugiej strony, wewnętrzne pokoje są oświetlone przez środek dziedzińca, który przecina cały dom. addtiva.comPiwnicy ma bezpośredni dostęp do bocznej części wyspy przez rampę dla pieszych z bardzo łagodnym zboczem idealnym do spacerów i kontemplacji.Na parterze mieszą się pokoje, salon, jadalnia i kuchnia. Parter jest otoczony prawie całkowicie przez basen i cały jest otoczony przez dwie podłużne ściany o różnej wysokości w kształcie oka. Tak więc dom ma dwa wejścia (północny i południowy), a trzeci dostęp do  poszukiwania, jak Ankh.  addtiva.comNa pierwszym piętrze mieści się sypialnia główna oraz pokoje dla gości. Wreszcie, na ostatnim piętrze mieści się ogród pod dachem, który jest imponująca sklepieniem kopuły ze szlifowanego szkła. Kolorowe listwy szklanej kopuły rozmieszczone są tak, że ( przez zmianę jego koloru i pochylenia) utrzymują w nim odpowiedni poziom oświetlenia i stałą temperaturę, co zapewnia cieplny komfort o każdej porze roku.

3.  Analiza Zrównoważonej Architektury

1. Optymalizacja zasobów
a) wykorzystanie zasobów naturalnych tj. słońce, wiatr, ziemia, woda i roślinność
b) Zasoby produkcyjne – uprzemysłowiona produkcja
 addtiva.comc) Recykling Zasobów + elementy konstrukcyjne ulegają biodegradacji
2. Zmniejszenie zużycia energii
a) Budownictwo – użyte materiały wytworzone z zastosowaniem minimalnej ilości energii i wszystkie części są prefabrykowane.
b) Użytkowanie -architektura bioklimatyczna
c) Demontaż – wszystkie komponenty można łatwo odzyskać, naprawić i ponownie wykorzystać. Recykling.
3. Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii : kolektory  słoneczne i fotowoltaiczne, pompy ciepła, gruntowy wymiennik ciepła.
4. Zmniejszenie odpadów i emisji – obiekt nie generuje żadnych emisji i odpadów, z wyjątkiem odpadów ludzkiego, które są wykorzystywane do wytwarzania kompostu w ogrodzie.
5. Poprawa zdrowia i dobrostanu – materiały są przyjazne dla środowiska i ludzi.
6. Obniżona cena budynku i konserwacji – obiekt jest podobny do tradycyjnego jakości powierzchni mieszkań i podobnych kosztów. addtiva.com

Więcej informacji można znaleźć na stronie addtiva.com


Źródło: tvp.pl, addtiva.com.


Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *