Okrągły dom, czyli jak się mieszka w… kopule ???

Zagłębiając się zakamarki internetowych informacji. Znalazłam artykuł z 2006r o małżeństwie, które wybudowało kopułę. Zaczyna się zabawnie 🙂fot. dziennik zachodni

Rodzina Żukowskich z Rybnika szukała oryginalnego domu i  zamieszkała w domu, który przypomina stację kosmiczną.

Zdaniem Róży i Dariusza Żukowskich kopuła z zewnątrz wygląda jak dziwoląg ale zalety takiego domu poznaje się dopiero w środku. Ogromna przestrzeń, wielki przestronny salon, półokrągłe pokoje oraz świetlik, przez który nocą można patrzeć na gwiazdy, to wszystko robi niesamowite wrażenie.

Kopuła jest zbudowana z monolitu, wykonanego metodą nadmuchanego balonu na który został natryskowo położony beton. W ten sposób powstaje żelbetonowa powłoka, która stanowi jego szkielet. To najistotniejsza faza całego przedsięwzięcia, ponieważ dwa wielkie wentylatory przez sześć tygodni, cały czas, nadmuchiwały ?wielki balon?. Rodzinka musiała dyżurować w przyczepie kempingowej dzień i noc, aby w momencie braku prądu włącznik silnik diesla. Cała budowa trwała 10 miesięcy, później już tylko wykańczali swoje gniazdko. Mieszkają w swojej kopule czwarty sezon i o innym domu już nie chcą myśleć. No, chyba że o kolejnej kopule…

Skąd pomysł na budowę kopuły? Darek jest prawnikiem, Róża nauczycielką, ich córka Natalia uczy się w gimnazjum. Żukowscy jak każda rodzina marzyła o zbudowaniu swojego własnego domu, ale rzeczywistość nie była dla nich tak prosta.  Wtedy Darek znalazł w internecie informację o domach kopułowych. Okazało się, że ich twórca Jan Pręgowski mieszka w pobliskim Bełku.
? Mąż zawiózł mnie na miejsce. Kiedy zobaczyłam taki dom, od razu chciałam uciekać. Weszliśmy jednak do środka i po długich rozmowach przekonałam się, że to ma sens ? wspomina pani Róża.

pixabay.comOkazało się, że budowa kopuły jest tańsza o około 30 proc. od typowych domów, bo po prostu nie ma dachu i rynien. Po za tym na zewnątrz wygląda na niewielką, ale w środku jest dużo przestrzeni do zagospodarowania. Kopuła państwa Żukowskich ma ok. 230 m2 powierzchni użytkowej! W środku jest ogromny salon, 3 pokoje na parterze i piętrze, przestronna kuchnia i dwie łazienki oraz piękny taras.

Dom ma 600-letnią gwarancję i jest ekonomiczny w eksploatacji. Do ogrzania budynku wystarczy kominek, rozprowadzający ciepło. Przy minus dwudziestu stopniach Celsjusza na dworze, w środku jest plus 25 stopni!

Kopuła J.Pręgowskiego, Bełk

Kopuła J.Pręgowskiego, Bełk

W Polsce stoją tylko 3 domy kopułowe, oprócz domu Żukowskich są jeszcze dwa budynki w Bełku i Dzimierzu. domy kopułowe są bardzo popularne na całym świecie zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Gdyż stoją tam całe osiedla takich kopuł, szkoły czy bank. W Polsce najsłynniejszym kompleksem kopułowym jest była siedziba RMF, obecnie studio filmowe Alveria.

Kiedy Żukowscy budowali swój dom, sąsiedzi i znajomi przychodzili do nich i śmiali się, że będą mieszkać w kurniku. Pytali, jak w okrągłym domu wiesza się obrazy. ? Tu powstanie pieczarkarnia ? mówili jedni. ? Sekta, nic innego nie może być ? stwierdzali drudzy.

pixabay.comNajtrudniej do takiego domu było przekonać rodziców. W kopule razem z Żukowskimi mieszkają również rodzice pani Róży. Teraz są entuzjastami takiego budownictwa.
Na początku był też problem z bankami, które nie chciały kredytować takiej inwestycji.
? Nasz dom ma kategorię trudno zbywalnego ? śmieją się Żukowscy. Obecnie budowa domu kopułowego nie jest już taka łatwa, gdyż zmieniły się przepisy i teraz nowa zabudowa musi nawiązywać do już istniejącej. Zatem okrągły dom można wybudować obok drugiego takiego samego lub w szczerym polu.
? Mieliśmy szczęście i zdążyliśmy z postawieniem kopuły. Może kiedyś przepisy staną się bardziej liberalne. Bo taki dom to naprawdę godne uwagi rozwiązanie ? mówią Żukowscy.

 


Źródło: Dziennik Zachodni.


Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *