Okrągłe kino Introversum Jacka Van Derpalen

Jack Van DerpalenEdwin ValentynNiezwykły projekt kina Introversum, zaprojektowany przez holenderskiego architekta Jacka Van Derpalen, powstał w Groningen w Holandii. Budynek nawiązuje swoją koncepcją do planetarium, ludzkiego oka lub statku kosmicznego, który powstał z inicjatywy Edwina Valentijna, profesora na Wydziale Astronomii Uniwersytetu w Groningen. Jego marzeniem i celem życia jest edukowanie ludzi, pobudzanie do zainteresowania tym, co jest ponad naszymi głowami. Jest to wyjątkowe miejsce, gdzie promowane jest dzielenie się informacjami na temat naszego otoczenia i innowacji na rzecz bardziej zrównoważonego środowiska.

archiview.nl

Architekt na początku szukał swojej inspiracji w technikach stosowanych w przemyśle stoczniowym, szukając też odpowiednich materiałów recyklingowych. Spędził długi czas w mieście przyglądając się i badając różne sposoby włączenia specyficznych materiałów do koncepcji 3D dla współczesnych budynków, przy użyciu technik budownictwa okrętowego. Odkrył zupełnie nowe możliwości projektowe.

archiview.nl

Zrealizowaniem projektu zajęło się holenderskie studio architektoniczne Archiview. Możliwości samonośnej konstrukcji budynku i unikalne właściwości materiałów użytych w projekcie, w tak zabawny sposób, nie jest jeszcze powszechne w branży budowlanej. W ten sposób udowodniono, że innowacyjne pomysły dotyczące formy i funkcji mogą stać się rzeczywistością.

archiview.nl

Metoda monocoque pozwoliła im zbudować konstrukcję, bez przerw w otwartej atmosferze lub jego organicznej formie. Miękkie linie stosowane do kształtowania zewnętrznej ściany budynku mogą być również przekształcone w środku. Zastosowana stal corten doskonale sprawdza się w obiektach o formach odważnych, unikalnych, ekstrawaganckich. Biała kula jest owinięta wstęgą z 83 paneli stali corten ze spawanych ze sobą o różnych kształtach.

archiview.nl

W rezultacie, powstał obiekt składający się z ogromnej, białej kuli i otaczającej ją stalowo-szklanej wstęgi. Zewnętrzna warstwa stalowych płyt pokryta została specjalną warstwą ochronną, która nadaje wstędze piękny, zardzewiały kolor. Kopuła pokryta jest białym kolorem, co nadaje jej wygląd prezentujący artystyczne, holenderskie, imponujące niebo.

archiview.nl

Wizyta w Infoversum jest czymś więcej niż tylko nocą w mieście. Goście poruszając się po obiekcie podróżują przez wszechświat, dzięki wyjątkowej architekturze samego Infoversum i poprzez ich własną wyobraźnię. Każde pomieszczenie w budynku zaskakuje i przyczynia się do ogólnego doświadczania.

archiview.nl

Wnętrze budynku znajduje się na dwóch kondygnacjach. Przeszklone wejście prowadzi do Infowave – interaktywnej wystawy wprowadzającej w tajniki nauk ścisłych. Ten przed pokazowy pokój znajduje się w kopule.

archiview.nl

Kopuła jest oczywiście sercem budynku, które zwraca całą uwagę na sobie. W kopule oraz w holu można jeszcze zobaczyć używane specjalne techniki konstrukcyjne i rzeczywisty kształt zewnętrznych warstw. Elastyczna konstrukcja prowadzi odwiedzających do kopuły w całkiem naturalny sposób.

archiview.nl

Na pierwszym piętrze mieści się kino, które wyposażono w imponujący, 20-metrowy ekran, wyświetlający filmy w 3D. Dodatkowo siedzenia w sali projekcyjnej są regulowane, aby dostarczyć widzom jeszcze lepszych, wielowymiarowych wrażeń. Natomiast na dachu znajduje się taras widokowy, z którego można oglądać specjalne świetlne projekcje.

archiview.nl

Kino pokazuje filmy poszerzające wiedzę o wszechświecie. Infoversum, już jest główną atrakcją kulturalną holenderskiego miasta Groningen. Dzięki Infoversum, budynek ma potencjał by w przyszłości stać się znaczącym w świecie centrum popularno-naukowym oraz edukacyjnym.

archiview.nl

 


Źródło: Jack Van Derpalen, Archiview,Infoversum.

Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *