Kropla wody – architektura przyszłosci Orlando de Urrutia

Ordeurrutia.blogspot.comlando de Urrutia – Architektura i zrównoważona urbanizacja, to dwa aspekty, które zawsze towarzyszą architektowi podczas projektowania nowych przestrzeni życiowych. Tym razem, kolejnym projektem, który robi wrażenie jest resort wypoczynkowy w postaci opadającej kropli wody – Water Building Resort. Budynek ten to zrównoważone budownictwo nowej generacji, w którym zawarte są wszystkie technologiczne rozwiązania sprzyjające życiu. Głównym celem tego miejsca będzie szerzenie i podnoszenie świadomości na temat wody. WATER BUILDING RESORT, przyniesie nie tylko wiedze, ale także stworzy nowe myślenie, podejście do życia, które będą przekazywane dla przyszłych pokoleń.

 

deurrutia.blogspot.com

WATER BUILDING RESORT w kształcie gigantycznej kropli wody mieści w sobie hotel, restauracje, spa, fitness, centrum konferencyjne, podwodne akwarium. Będą tam organizowane wystawy i zdjęcia z różnych stron świata, podróże. Prezentowane będą tam również zagadnienia związane ze światem wody, środowiska i trendy w dziedzinie energii odnawialnej, nowoczesne rozwiązania, innowacyjne materiały eksploatacyjne, utylizacja i badania (R & D).

deurrutia.blogspot.com

Najważniejszym elementem i najciekawszą informacją jest to, że przede wszystkim, będzie to pierwszy budynek, który przekształca powietrze w wodę zdatną do picia. Będzie to możliwe dzięki technologii Teex Micron. Jego produkcja jest oparta na kondensacji wilgoci w powietrzu, jego lokalizacja w wodzie morskiej dodaje dużej wartości w zakresie zwiększenia kondensacji, co pozwala wykorzystać dzień i noc do odparowywania kondensatu.deurrutia.blogspot.com

Dodatkowo na parterze będzie znajdować się zakład do uzdatniania wody deszczowej i odsalania wody morskiej. Generatory wodne Teex Micron pozwalają produkować 5000 litrów na każde 21,17 m3 objętości, wystarczy dla 48 osób, do obliczeń używano średnio 105 litrów na osobę. Generatory mogą pracować w temperaturach od 20o-400C oraz przy wilgotności w zakresie od 30% do 95%. Na dole również znajduje się centrum technologiczne Cidemco, które będzie badać jakość produktów przemysłowych do uzdatniania wody.

deurrutia.blogspot.com

Projekt integruje ze sobą technologie pozyskiwania energii odnawialnych źródeł oraz efektywnie wykorzystuje i optymalizuje ich zużycie. Fasada z widokiem na słońce jest obłożona szkłem fotowoltaicznym, który pozwala na przejrzystość i uchwycenie promieni słonecznych, które w ten sposób zasilają budynek oraz urządzenia do produkcji wody pitnej z powietrza.

deurrutia.blogspot.com

Na elewacji od strony zacienionej, umieszczone są kratownice, które pozwalają na wejście powietrza do koryta, które prowadzi do urządzeń produkujących wodę pitną z powietrza. Powietrze przechodzące przez centralny dziedziniec zwiększa swoją prędkość trafiając do wysoko położonej turbiny wiatrowej, która wytwarza energię elektryczną dla innych urządzeń.

deurrutia.blogspot.comdeurrutia.blogspot.com


Źródło: Deurrutia, kanałYT, Deurrutia.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

2 Comments

  1. Piękna budowla. Ja mogę powiedzieć, że mój dom zaczyna nieco przypominać ten budynek naturalnie w przenośni. Zdecydowałam się bowiem na instalacje paneli fotowoltaicznych, więc także mamy „szkło” fajne i ekologiczne rozwiązanie z czego sie cieszę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *