EcoCamp – ekologiczny hotel kopuł geodezyjnych w samym centrum Patagonii

ecocamp.travel

Jedyne takie miejsce na świecie, gdzie możesz doświadczyć niesamowitej przygody na dzikich terenach Chile, wyspać się pod gwieździstym niebem w hotelowych kopułach geodezyjnych, przeżyć poranną jogę wraz ze wschodem słońca i budzącą się do życia przyrodą dzikich zwierząt. To piękne wspaniałe miejsce, powstało 2001 r. dzięki trójce przyjaciół Javiera, Yerko i Nani.

Jakie były początki?

Na początku swojej przygody podjęli decyzje o utworzeniu chilijskiej agencji turystycznej Cascada Expediciones, specjalizującej się wycieczkach po Patagonii, Chile, Argentynie i Boliwii. Oferują trekking, wspinaczki górskie, jazdę konną, rafting, kajaki, narty oraz obserwację przyrody lub wycieczki winnym szlakiem.

ecocamp.travel

Po tym udanym projekcie i zdobytym doświadczeniu, chcieli stworzyć miejsce gdzie ludzie mogli by przyjeżdżać na kilka dni, aby oderwać się od normalnego miastowego życia i bliżej poznać świat przyrody.

Czym się kierowali?

Javiera, Yerko i Nani są to osoby, dla których bardzo istotną kwestią jest ochrona środowiska, promowanie i edukowanie społeczności. Sami również w swych działaniach wybierają najlepsze rozwiązania dla zachowania równowagi i wspierania istniejącego życia.

ecocamp.travel

Tymi kategoriami posługiwali się przy wyborze i projektowaniu kopuł geodezyjnych w EcoCamp, które swą konstrukcją nawiązują również do tradycyjnej chaty przypominającej igloo i kopułę, ze starożytnego plemienia Kawesqar.

ecocamp.travel

Domy zaprojektowane są w celu ochrony naturalnej energii i ciepła. EcoCamp jest liderem w ochronie środowiska na rynku turystycznym, podróży do wrażliwych obszarów w zasoby naturalne. Takie podejście minimalizuje wszelki ślad każdego odwiedzającego w Parku Narodowym Torres del Paine.

ecocamp.travel

Nacisk na podnoszenie świadomości gościom, jak dbać o środowisko odwiedzając inne turystyczne tereny, podkreśla ich zaangażowanie do zachowania zrównoważonego środowiska teraz i w przyszłości.

Miejsce na wymarzony Raj

EcoCamp położony w samym sercu Parku Narodowego Torres del Paine jest wyjątkowym miejscem, które oferuje wędrówki i spacery przez równiny Patagonii, zwiedzając i doświadczając uroków dzikich jezior polodowcowych, ośnieżonych gór, burzliwych wodospadów i świata dzikich zwierząt.

ecocamp.travel

Praca zespołowa

Zespół EcoCamp jest energetyczną mieszanką świadomych przewodników, kucharzy, asystentów, pracowników obsługi technicznej, kierowców, gospodyń i administratorów, wszyscy pochodzą głównie z sąsiedniego miasta Puerto Natales i Punta Arenas.

ecocamp.travel

Ich niezwykła pracowitość, sumienność i pozytywne nastawienie w pracy, zapewniają wysoki poziom świadczonych usług zarówno dla turystów jak i otaczającego ich środowiska. Przewodnicy to głównie mieszkańcy tego regionu, którzy dorastali w Patagonii i są wielkimi miłośnikami wędrówek. Świetnie się przy tym bawią ponieważ kochają to co robią.

Dlaczego kopuła?

Kopuła swym kształtem daje bardzo dużo korzyści, dodatkową energię w czasie zimy oraz chłodzenie w upalne dni. Jej kształt zapewnia minimalną powierzchnię zewnętrzną i minimalną wymianę temperatury przez ściany, a okna dachowe zapewniają naturalne ciepło i oświetlenie.

ecocamp.travel

W EcoCamp zastosowano kopuły geodezyjne zbudowane z ocynkowanych rurek żelaza połączonych ze sobą śrubami. Cały stelaż jest przykryty grubym, zielonym płótnem, które jest ciepłe, trwałe i lekkie oraz sprawia iż wszystkie domy wtapiają się w krajobraz terenu, co ważne nie naruszając go trwale. Wszystkie kopuły zbudowane są na podniesionych platformach wykonanych z drewna sosnowego.

ecocamp.travel

Umożliwia to dzikim zwierzętom przechodzenie pod każdą kopułą nie ograniczając ich poprzez trwałą zabudowę. Jest to sposób aby promować budowę przenośnych mieszkań na turystycznych terenach, aby nie ingerować mocno w przyrodę, a szczególnie na terenie parków narodowych. Taki domek można bardzo łatwo przenieść w inne miejsce lub stworzyć kolejny.

Życie w zgodzie z przyrodą

Oprócz przenośnych domków, na terenie EcoCamp nie zastosowano ogrodzenia. Dzięki czemu zwierzęta czują się bezpiecznie i mogą funkcjonować w sposób naturalny. Gdyż EcoCamp nie narusza ich przestrzeni życiowej, dlatego można zaobserwować jak konie swobodnie pasą się w godzinach porannych.

ecocamp.travel

Także światło sprzyja wszelkiemu życiu. Lampy wzdłuż chodników i światła z kopuł podczas nocy są bardzo subtelne, tak aby nie przeszkadzały życiu zwierzętom nocnym. EcoCamp szanuje dobro natury i ma na celu nie pozostawiać za sobą śladów na pustyni.

Ekologiczne rozwiązania

EcoCamp za priorytetowe uznaje zrównoważone projektowanie i dbałości o walory przyrodnicze, dlatego został uznany na arenie międzynarodowej za miejsce, w którym stosowane są najlepsze praktyki środowiskowe. Zawdzięcza to zaprojektowanej poza parkiem architekturze, która łączy się z naturą i z nią współpracuje.

ecocamp.travel

Ze względu na konstrukcję i materiały jakie zostały użyte, kopuła jest przyjazna dla otaczającego go środowiska. W każdej kopule zastosowano toalety kompostowe, prowadzony jest

ecocamp.travel

recykling aby zminimalizować ilość śmieci i odpadów. Na teren EcoCamp nie wolno wnosić własnego jedzenia, wszystko zapewniają organizatorzy. Jedzenie jest od regionalnych rolników, zdrowe, świeże i ekologiczne. Ze względu na chronione i dzikie tereny, korzystają z odnawialnych źródeł energii, gdzie 40% energii pochodzi z energii słońca, a 60% z elektrowni wodnych.

Kompleks geodezyjnych kopuł

Wszystkie kopuły zostały zaprojektowane do spania na najwyższym poziomie komfortu dozwolonym w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju w środowisku naturalnym. Wszystkie Kopuły są przestronne i bardzo dobrze oświetlone z dużymi trójkątnymi oknami. Otoczone są dużymi tarasami, gdzie można usiąść, czytać, rozmawiać, ćwiczyć jogę i wypić świeży sok na wygodnych kanapach.

ecocamp.travel

Suite Domes – Mała Kopuła

Suite Domes ma powierzchnię 28m? i jest to parterowa kopuła, w której mogą spać 1-2 osoby z łazienką i toaletą kompostową. Kopułka posiada również zamknięty ganek. Ciekawie umieszczone okna sufitowe na kopule dają możliwość obserwowania gwieździstego nieba.

ecocamp.travel

Kopułka posiada również taras gdzie można obserwować spektakularny zachód słońca. W domku jest nowoczesny piec nisko-emisyjny na drewno, z którego można zawsze skorzystać w chłodniejsze dni. Łazienka ogrzewana jest też gazem, ze względu na ograniczone zasoby energii wewnątrz kopuły, można korzystać z niektórych urządzeń, np. laptopy.

Suite Domes Lofts – Duża Kopuła

Suite Domes Lofts ma powierzchnię 37m? i jest to dwukondygnacyjna kopuła, dlatego może pomieści 4 osobową rodzinkę lub grupę przyjaciół. Posiada łazienkę, taras i toaletę kompostową.

ecocamp.travel

Superior Domes – Kopuła

Superior Domes ma powierzchnię 23m? i jest to parterowa kopuła w której mogą spać 1-2 osoby z łazienką i toaletą kompostową. Ten domek jest idealny dla wędrowców, którzy chcą trochę miejsca na relaks po długim spacerze.

ecocamp.travel

Standard Domes – Standardowa Kopuła

Standard Domes ma powierzchnię 10m? i jest to parterowa kopuła, w której mogą spać 1-2 osoby. Ten domek to jedna wielka sypialnia, bez wygód cywilizacyjnych, blisko z przyrodą. Wolny od elektryczności, sprzęt można ładować w dużej kopule wspólnej.

ecocamp.travel

Bez ogrzewania elektrycznego i pieca, zamiast tego przygotowane są przytulne i grube koce polarowe. Domki standardowe posiadają jedną wspólną łazienkę, ze względu na środowisko i kontrolę zużycia wody oraz ogrzewanie tylu pomieszczeń. Wspólne łazienki są duże i wygodne.

Community Domes – Wspólnotowe Kopuły

Community Domes są to 3 duże kopuły społecznościowe. Kopuły są ośrodkiem aktywności towarzyskiej w EcoCamp, jest to miejsce spotkań wszystkich ludzi w EcoCamp. W dużej centralnej kopule znajduje się restauracja fusion i bar, w którym można porozmawiać z innymi gośćmi.

Jest to kopuła o średnicy 9m i wysokości 4,5m. I tam wszyscy spotykają się na trzy przepyszny posiłek unikalnej kuchni fusion Patagonii oraz serwowane jest chilijskie wino. Druga kopuła o takiej samej powierzchni, to jadalnia.

ecocamp.travel

Trzecia kopuła jest nieco mniejsza o średnicy 6m i wysokości 4,5m. Mieści się w niej sklep i mała biblioteka, goście mogą usiąść, poczytać i zrelaksować się na kanapach.

Joga Dome – Kopuła Jogi

Joga dome to kopuła jogi, która jest wykonana w sposób przyjazny środowisku, przy użyciu minimalnej ingerencji w podłoże. Zbudowana tak jak wszystkie na podwyższonej drewnianej platformie, tak aby nie przeszkadzać samej roślinności.

ecocamp.travel

Joga relaksuje, energetyzuje, jest to duchowe doświadczenie, które pozwala na bogatą aprecjacje stanu ciała i umysłu. Dzięki swojemu położeniu w samym sercu Parku Narodowego Torres del Paine i całkowite zanurzenie w okolicy pustyni, jest idealnym miejscem do uprawiania jogi, aby połączyć się ze wspaniałymi krajobrazami Patagonii.

ecocamp.travel

Ze względu na uroki spokojnej, malowniczej okolicy i spektakularny widok na granitowe szczyty, kopuła jogi jest idealną bazą wypadową do maksymalnego wzrostu wartości przyrody w życiu człowieka.

ecocamp.travel

Wszystkie podróże, wycieczki są unikatowe, ekologiczne i starannie zaprojektowane, aby zapewnić maksimum przyjemności i pozytywnych doświadczeń. Pobyt w EcoCamp jest okazją aby wyłączyć się z betonowego, miejskiego życia i połączyć się z naturą, poznawać nowe miejsca i czuć się wspaniale.

ecocamp.travel


Źródło: ecocamp.travel


Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *