Francuskie władze postawiły sobie za cel zmniejszenie o 75% emisji gazów cieplarnianych do 2050roku w Paryżu. Aby to zrealizować miasto potrzebuje dokonać wielkich zmian, w architekturze, infrastrukturze, funkcjonalności konkretnych elementów zabudowy miasta oraz wprowadzić trochę życia roślinnego, które zapewni dostęp do świeżego powietrza i zmieni krajobraz samego miasta na bardziej przyjazny i ekologiczny.
Jest to bardzo ambitny i ciężki do zrealizowania plan, ale wykonalny. Gdyż wystarczy poruszyć wyobraźnią architektów i pomysły wypadają jak gołębie z rękawa czarodzieja. Tym czarodziejem okazał się francuski architekt Vincent Callebauta. Znany ze swoich futurystycznych innowacyjnych projektów, które skupiają się na jak najlepszym wykorzystaniu możliwości jakie występują w przyrodzie.
To on stworzył wizję zielonego, zrównoważonego i hiper ekologicznego miasta przyszłości, w którym stawia między innymi na energię odnawialną, zieleń wplecioną w wysoką zabudowę, wieże pochłaniające smog, wiszące ogrody i apartamentowce o charakterystycznej strukturze plastra miodu.
W tym projekcie Paryż został przedstawiony jako inteligentne miasto, które pełni role ekologicznego pioniera w zakresie rozwiązań technologicznych w architekturze bioorganicznej, gdzie zieleń zintegrowana z różnego rodzajami budynkami tworzy doskonałą przestrzeń życiową dla wszystkich mieszkańców.
Architekt wymyślił 8 bioklimatycznych mieszanych wież, które są powrotem natury w samym centrum miasta. Każda wieża różni się od kolejnej kształtem, funkcją i designem. Wszystkie wieże zaopatrują się w odnawialne i wtórne źródła energii z wykorzystaniem krótkiej pętli innowacyjnych systemów.
Vincent Callebaut stworzył wizję Paryża, w którym występuje wysoka zabudowa mieszkaniowa wyposażona w tarcze fotowoltaiczne i termalne, produkujące energię oraz podgrzewające wodę. Woda opadowa jest zbierana w hydroelektrycznych pompach, których zadaniem jest produkowanie energii.
Integracja wieżowców z zielenią, a także z odnawialnymi systemami energii, będzie zapewniała również energię dla okolic Paryża. Prowadzone są prace badawczo ? rozwojowe w tym zakresie.
W projekcie każdy budynek ma wyznaczoną funkcję np. służącą likwidacji smogu. Fotokatalityczne wieże, ekologiczne korytarze, balkony osadzone zielenią, etc. to wszystko ma stworzyć bardziej zrównoważony i przyjazny dla środowiska system.
W projekcie uwzględniono również pionowe parki z bioreaktorami glonów, bambusowe wieże z warzywnymi ogródkami czy mosty w kształcie meduz. Projekt ma przedstawić pozytywny wpływ zieleni na to piękne zabytkowe miasto. Poza zyskami energetycznymi mieszkańcy dostaliby również dużo więcej czystego świeżego powietrza produkowanego przez roślinność, będącą konieczną częścią pomysłu Callebauta. Poniżej przedstawiamy projekty Vincenta które zaprojektował dla Paryża.
MOUNTAIN TOWERS – WIEŻE GÓRSKIE
ANTISMOG TOWERS – WIEŻE ANTISMOG
PHOTOSYNTHESIS TOWERS ? WIEŻE FOTOSYNTEZY
BAMBOO NEST TOWERS ? WIEŻE BAMBUSOWE
HONEYCOMB TOWERS ? WIEŻE PLASTRA MIODU
FARMSCRAPERS TOWERS – WIEŻOWE OGRODY
MANGROVE TOWERS ? WIEŻE MANGROWE
BRIDGE TOWERS ? WIEŻE MOSTOWE
Miasto dostałoby również zupełnie nowe, zielone, ekologiczne i bardzo nowoczesne oblicze. Zauważcie jak w tych przykładowych miastach przyszłości projektanci bardzo mocno nawiązują do przyrody. Wszędzie widać okrągłe, kulisty i obłe kształty. Projekt obecnie dość odległy czasowo, ale możliwy do spełnienia. Jeśli za kilkanaście lat miasta mają tak wyglądać, to będziemy mieszkać w prawdziwym rajskich domu, jeśli chodzi o ożywienie architektury w budownictwie i zdecentralizowanie źródeł energii. Warto wspierać takie projekty, bo im bliżej natury tym świadomość się w tym wszystkim szybciej budzi. A tego każdy z Nas wszystkim życzy. Dużo radości i świadomości życia.
Źródło: vincent.callebaut.org