„Dlaczego i jak budować domy kopułowe” – relacja z seminarium

Seminarium "Dlaczego i jak budować domy kopułowe"Seminarium: „Dlaczego i jak budować domy kopułowe” odbyło się 23 i 24 kwietnia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Zorganizowała je Niezależna Telewizja Internetowa Janusza Zagórskiego, a poprowadzili mgr inż. arch. Wojciech Sergiel oraz mgr inż. arch. Sebastian Sergiel. Przyjechali głównie ludzie planujący zbudować kopułę, ale nie zabrakło też projektantów i inżynierów, chcących wymienić się wiedzą i doświadczeniem. Było nas w sumie ponad pół setki, dlatego podczas przerw nie zabrakło tematów do rozmów!

Na wstępie pan Wojciech zaprezentował serię kopuł, które wszyscy dobrze znamy – od wszelkich form biologicznych, jak części naszego ciała, po same planety. Budowanie kopuł to więc po prostu powrót do natury, która wybiera tylko optymalne rozwiązania. Budowniczowie podpatrzyli je już dawno, dlatego okrągłe elementem spotykamy zarówno w wiekowych, jak i współczesnych obiektach, które również zobaczyliśmy w trakcie wykładów. Seminarium "Dlaczego i jak budować domy kopułowe"Ciekawostką jest tu fakt, że bardzo często są to budowle sakralne, związane z mocą, jak świątynie, czy siedziby władz. Później pan Wojciech opowiadał o własnej kopule i o tym, jak szukał najlepszych metod jej budowy. Można było usłyszeć cenne wskazówki, przede wszystkim – jak wszystko zorganizować, żeby zaoszczędzić czas i pieniądze. Tego samego dnia, pan Sebastian Sergiel, syn pana Wojciecha i również doświadczony architekt, wyjaśniał z kolei bardziej formalną stronę takiego przedsięwzięcia. Była mowa o działkach, urzędach, ustawach, warunkach zabudowy i wielu innych aspektach prawnych. Jednym z najciekawszych okazała się możliwość postawienia kopuły bez pozwolenia na budowę – oczywiście zgodnie z prawem. Jak widzicie, jednego dnia dostaliśmy ogromną dawkę wartościowych informacji, które pomogą nam w realizacji Okrągłego Miasteczka. Dodatkowo poznaliśmy dużo wspaniałych ludzi i świetnie się bawiliśmy!

Seminarium "Dlaczego i jak budować domy kopułowe"Rześki, słoneczny niedzielny poranek sprawił nam dużo radości. Wydawało się, że aura udzieliła się wszystkim, bo słuchaliśmy bardzo uważnie. Najciekawszym chyba punktem tego dnia była analiza porównawcza kosztów budowy kopuły i domu tradycyjnego. Liczby mówią same za siebie. Okazuje się, że zastosowanie owalnego kształtu przy budowie drastycznie zmniejsza cenę. Porównano wszystkie istotne elementy budynku jak fundament, ściany, okna czy dach i za każdym razem kopuła wygrywała! To samo trzeba powiedzieć o samym użytkowaniu budynku. Dowiedzieliśmy się na przykład, że kopuła zatrzymuje ciepło w środku, a efekt ten można wzmocnić, stosując proste a zarazem tanie rozwiązania. Jednym z nich jest tzw. ogród zimowy, który zapewnia ochronę od wiatru i przedłuża dostęp do świeżych warzyw, czy pięknych kwiatów.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem kształtu jest wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Rośliny rozkwitają z okrągłych ziaren, zwierzęta wychodzą z okrągłych jaj, a człowiek rodzi się w okrągłym brzuchu. Seminarium "Dlaczego i jak budować domy kopułowe"Nie jest więc raczej zaskoczeniem, że w domach kopułowych po prostu chce się żyć! Żeby zapewnić sobie jednak odpowiednie warunki do rozwoju, musimy oczywiście zwrócić uwagę na materiały, z których zbudujemy nasz wymarzony dom. Wszelkie odpady, tworzywa uzyskane sztucznie, chemicznie lub wypalone w wysokich temperaturach raczej się nie nadają. Najlepiej sprawdzają się za to trwałe, nieprzetworzone materiały pochodzenia naturalnego, jak np. dąb, granit, czy platyna. Są one najbardziej fraktalne, czyli przyjazne dla życia. Na szczególną uwagę zasługuje tu, wspominane wielokrotnie przez pana Wojciecha, konopie siewne. Nie da się w skrócie opisać wszystkich jej zalet, warto natomiast wspomnieć, że konopie siewne są jednym z najzdrowszych, najtrwalszych i najtańszych w produkcji materiałów budowlanych.

Podsumowując ostatni weekend, mogę śmiało powiedzieć, że był to dobrze spędzony czas! Po takim seminarium raczej nie można mieć wątpliwości, która forma architektoniczna jest najlepsza. I chodzi nie tylko o redukcję ilości materiałów, kosztów i czasu włożonej w budowę pracy, czy ekonomię użytkowania; ale również, a może przede wszystkim, o zdrowie i spokój, jaki zapewnia tylko kopuła!

seminarium-dlaczego i jak budowac domy kopulowe-2

Seminarium: „Dlaczego i jak budować domy kopułowe” zostało zarejestrowane na profesjonalnym sprzęcie audio-video i wszystkie materiały dostępne będą odpłatnie za około 2-4 tygodnie, ale już teraz zainteresowane osoby prosimy o składanie zamówień przez formularz na stronie BudujemyKopuly.pl. Zamówienia obsłużone będą według kolejności zgłoszeń.

Tematy prezentowane na Seminarium.

Plakat seminarium Sergiel

Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *