City in the Sky, czyli miasto w chmurach – futurystyczny kwiat lotosu

Miasto w chmurach to projekt autorstwa grupy projektowej Hrama, zakładający stworzenie funkcjonalnych placów miejskich pełnych zieleni i małej architektury, które będą szybować wysoko w największych miastach ponad dachami drapaczy chmur.

Projekt jest marzeniem o spokojnej oazie nad bardzo rozwiniętym, ale i zanieczyszczonym miastem, w której można się schować od codziennego zgiełku i stresu. W nowoczesnym życiu, człowiek żyje szybko, goni za karierą, korzysta z wszystkiego co niesie ze sobą postęp cywilizacyjny, nie zważając na konsekwencje wpływające znacząco na przyrodę. Kiedy zatrzymuje się w tym wyścigu szczurów, spogląda na niebo i marzy mu się lepszy świat. Gdzie praca jest przyjemnością a przyroda bliskością, w której wydaje na świat zdrowe i szczęśliwe potomstwo. Takim miejscem ma stać się miasto w chmurach, gdzie wszystko ze sobą jest połączone i zjednoczone. hrama.com

Miasto w chmurach stara się przypomnieć o romantycznym związku nieba, spokoju i natury, nawet w samym sercu metropolii, takich jak rozległe miasto Nowym Jorku czy Londyn. Jest to dość ciekawa koncepcja, o której warto porozmawiać i zastanowić się nad faktycznymi korzyściami z takich konstrukcji. Choć jak dla mnie bardziej przypominają mi kosmiczne lądowiska, gdyż wzniesione są tak wysoko a ich wachlarz zaprasza do zacumowania jakiegoś obiektu latającego.
hrama.com
W dodatku konstrukcja jest bardzo nowoczesna w porównaniu do ówczesnych budynków takich miast, to nie zawsze idzie ze sobą w parze. Pałace, kamienice i inne zabytkowe budowle, to są obiekty które na tle takiego projektu nie pasują do siebie. Wręcz bardzo widoczne różnice, mogą wpływać na brak zachowania ładu przestrzennego takiego miejsca i chaos architektoniczny. Myślę, że na powstawanie takich projektów powinny być osobne działki, gdzie nie ma istniejące zabudowy. Stworzyć takie miasta przyszłości, czyli Smart City. Wykorzystując całą technologie jaką mamy, jesteśmy w stanie stworzyć na prawdę bardzo mądre i samowystarczalne miasta, w którym człowiek się rozwija i dobrze żyje, w obfitości i szczęściu.
Analizując projekt, to od razu przychodzi mi do głowy kwestia bezpieczeństwa, dla ludzi którzy korzystają z uroków tej budowli, a także tych którzy pod nią żyją i pracują. Patrząc na rozpiętość takiej konstrukcji, można tutaj poruszyć kwestie dostępu światła do niżej położonych terenów i budynków. Życie w ciągłym zacienieniu, może dodatkowo wpływać negatywnie na żyjących pod nim mieszkańców.

Projekt został zainspirowany kwiatem lotosu, gdyż jest on znany ze swojej zdolności do wzrostu na mętnych wodach, piękny i czystych. W kulturze wschodniej Lotos często symbolizuje zdolność do wzniesienia się ponad troski i problemy życia codziennego, przynosząc światło i życie w najtrudniejszych czasach i miejscach. Z tego powodu kwiat lotosu był przedmiotem inspiracji dla wielu artystów. Tutaj też nie mogło go zabraknąć, gdyż jest to kwiat nowego życia i nadziei na lepsze jutro.

hrama.com

Przestrzeń ma być bardzo ekologiczna i sprzyjające spotkaniom rodzinnym. Jak widzicie projekt ma być osadzony na gigantycznej wieży, której zwieńczeniem jest struktura wykonana ze szkła i metalu, prezentująca kwiat lotosu. Wokół niej znajduje się plac zieleni, obfitujący w najróżniejsze gatunki roślin, kwitnące przez cały rok.

hrama.com

W takim mieście znajdziemy drzewa wiśni, akacji czy też kamelie japońskie. Wśród przepięknej przyrody odwiedzający miasto będą mogli odpocząć na ławeczkach lub leżakach, a także w specjalnych miejscach wypoczynkowych. Park pełen jest połaci zieleni, zakręconych alejek i sadzawek, w których żyją karpie Koi. Wszystko razem wprowadza Nas w romantyczny, spokojny i relaksujący klimat. Jest miejsce na spotkania rodzinne, biznesowe lub randki. Każdy znajdzie w nim swoje miejsce.

hrama.com

Został on opracowany w ramach projektu Megatropolis, który rozpoczął się w Londynie przez kilku artystów, zaproszonych do tworzenia własnych wizji miast przyszłości. Prezentacja przedstawia znajome obszary metropolitalne wielkich miast, które koncentrują bardzo dużo populacji. Ze względu na ogromne przytłoczenie wielkich wieżowców i innych budynków, jest to ciekawa alternatywa dla powstawania powietrznych parków przyrody. Obecnie panuje trend w którym uprawia się ogrody na dachach wieżowców, w celu wykorzystania dostępnej powierzchni i potrzeby własnej zdrowej produkcji żywności. Ta alternatywa idzie właśnie w tym kierunku, tworząc przestrzeń dla większej liczby odbiorców.hrama.com

City in the Sky, jest miastem zaprojektowanym jako Eco Architektura, a także zawiera w sobie idee Green Building.

hrama.com

Na razie City in the Sky, miasto w chmurach to wizja w fazie planowania. Nie wiadomo czy wejdzie w życie i zostanie zrealizowany, jednakże jest to ciekawa koncepcja, którą warto promować. Idea miast przyszłości, czyli Smart City powoli nie staje się tylko teorią, gdyż na całym świecie realizowane są przedsięwzięcia zmierzające do powstawania takich miejsc. Jest to pomysł i wizualizacja, która w niedługim czasie stanie się bardzo realna i popularna.


Źródło: hrama.


Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *