Prefabrykaty styropianowe japońskie

Przedstawiamy kolejny przykład budowy kopuły w technologii japońskiej, która polega na łączeniu prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych z materiałów styropianowych. Struktura kopuły nadaje się do wszystkich rodzajów terenu i jest możliwa do wdrożenia we wszystkich warunkach klimatycznych.
www.i-domehouse.comwww.i-domehouse.com1. Pierwszym etapem jest zaprojektowanie takiego domu. W zależności od naszych potrzeb, te projekty różnią się od siebie wielkością oraz samym kształtem. Mogą to być kopuły ale także wydłużone jaja lub dom prostokątny z dachem zaokrąglonym. Wszystkie elementy są produkowane w fabryce i mogą pasować do każdej kopuły.
 www.i-domehouse.com1. Segmenty wyposażone są na bokach w system zamków umożliwiający ich szczelne łączenie z innymi segmentami. Segmenty te produkuje się metodą rozprężania w formach ogrzewanych parą wodną. Biorąc pod uwagę: wymiary detalu (ok. 4 m długości, 2 m szerokości, 17,5 cm grubości), precyzję wykonania detalu (poniżej 1 mm) oraz dużą gęstość wynikową styropianu, co przekłada się bezpośrednio na ogromne naprężenia generowane w formie momencie rozprężania, trzeba przyznać, że kunszt techniczny Japończyków jest godny najwyższego uznania.
www.i-domehouse.com2. Ściany domów zbudowane są z grubego na 18 cm styropianowego kompozytu, odpornego na ogień. Segmenty kopuły o grubości ścianki 175mm ważą od 40 do 80 kg, także z łatwością może być transportowany i składany przez 2?3 pracowników. Składanie konstrukcji trwa mniej niż jeden dzień, 5?6 dni zajmuje zabudowa wnętrza i wykończenie. W ciągu 7 dni roboczych przy udziale 3?4 pracowników, bez wykorzystywania ciężkiego sprzętu domek stoi gotowy. Wszystkie budynki są jednopiętrowe, ewentualnie można dobudować w środku antresolę.
www.i-domehouse.com3. Cała konstrukcja jest wykonana z super ekstrudowanego styropianu, o wytrzymałości drewna. Gęstość użytego styropianu ok. 30 kg/m? i jest on wykonany w wersji samo-gasnącej, więc jest ognioodporny. Pojedyncza kopuła ma średnicę 7 metrów, ale można łączyć kopuły ze sobą dla uzyskania większej przestrzeni mieszkalnej.
www.i-domehouse.com4. Wykończenie styropianu na zewnątrz składa się z warstwy tynku mineralnego  oraz farby odpornej na UV. Można dodatkowo przykleić dla ozdoby płytki klinkierowe lub dachówki. Jest bardzo odporny na trzęsienia ziemi, ogień oraz tajfuny. Odporny na problemy związane z wilgocią, gdzie występują pleśnie i grzyby. Takie domki ze względu na zastosowany styropian są w stanie obniżyć zużycie energii o 90%.

www.i-domehouse.com5. Jak widzimy system budowlany składa się z kilku podstawowych segmentów:
– segment będący wycinkiem kuli ? bez otworu lub też z otworem okiennym, ewentualnie drzwiowym,
– segment w kształcie wycinka walca w wersji ślepej lub wyposażonej w  prefabrykowany otwór
– czasza będąca zwieńczeniem budowli wyposażona w świetlik.
Z tych segmentów można zbudować nieskończoną ilość różnych budowli o  dowolnej powierzchni: od kiosku handlowego, poprzez domek jednorodzinny, do dużego motelu.

www.i-domehouse.com6. Podstawowy dom oferowany przez firmę ma powierzchnię ok. 44,5 m? i kształt połówki kuli o średnicy 7,7 m. Składa się z 13 segmentów styropianowych zawierających wycinki 1/12 kuli plus czasza dachowa. Taki kształt konstrukcji budynku ma zalety tak technologiczne, jak i funkcjonalne. Przy tym kształcie konstrukcji materiał (czyli styropian) poddawany jest wyłącznie siłom ściskającym, które styropian znosi stosunkowo dobrze. Nie występują tu praktycznie siły rozciągające, które tworzywo składające się z granulek znosi wyjątkowe źle.

Zalety kopuły z prefabrykatów styropianowych:

1. Antyoksydacyjna metoda budowy zdrowej konstrukcji, dzięki nowej technologii niwelowania aktywnego tlenu, zapobiegamy starzeniu się i wpływamy na regenerację naszego organizmu.
2. Kopuła ze styropianu jest wolna od szkodliwego formaldehydu, brak syndromu chorego domu.
3. Ultra-termiczne właściwości izolacyjne, które umożliwiają oszczędność energii do 90%.
4. Kopuła jest stabilna, nie tylko w konstrukcji, ale również ze względu na bardzo lekki materiał, który jest odporny na trzęsienia ziemi, ogień oraz tajfuny.
5. Bardzo krótki czas montażu kopuły, do 7 dni.
6. Niskie koszty budowy.
7. Ochrony środowiska, ponieważ styropian jest wykonany wyłącznie z atomów węgla i wodoru, odlewanie styropianu jest bardzo czyste. Budowa kopuły, nie wytwarza żadnych odpadów, ani nie powoduje wycinania lasów.

www.i-domehouse.com

Źródło: domehouse, Jerzy Żelaziński – Styropianowe domki.
arrows-308807_640