Kopuła geodezyjna

Przedstawiamy kolejny przykład budowy kopuły geodezyjnej, unikalnej technologii budowy domów kopułowych polegającej na składaniu specjalnie wytworzonych elementów w kształcie figur geometrycznych: sześciokątów, pięciokątów, trapezów i innych. Struktura kopuły nadaje się do wszystkich rodzajów terenu i jest możliwa do wdrożenia we wszystkich warunkach klimatycznych.

ecoosada.plGłównym materiałem, z którego powstają elementy kopuły, jest specjalny, gruby, twardy styropian, który jest niepalny i odporny na wilgoć. Jak wiadomo, styropian jest materiałem neutralnym, powszechnie stosownym w budownictwie. Grubość ścian kopuły zaczyna się od 20 cm. Każdy element pokrywany jest siatką z włókna szklanego na bardzo mocnej zaprawie. Następnie tzw. „okrągły dom” powstaje poprzez złączenie ze sobą powtarzalnych, zakleszczających się bloczków (paneli) o grubości 200 ? 300 mm, które są konstrukcją samonośną. By zabezpieczyć ściany ze styropianu i chronić obiekt przed czynnikami zewnętrznymi, kopuły pokrywane są od zewnątrz siatkobetonem, a od wewnątrz tradycyjnym tynkiem.
ecoosada.plNowatorska technologia polega na budowaniu domu w kształcie kopuły od środka, za pomocą specjalistycznego rusztowania, które jest zarazem formą, na której murowana jest kopuła. Po wybudowaniu i zastygnięciu elementów „ścian”, rusztowanie jest składane do środka. Takie rusztowanie może posłużyć do wielokrotnego wykorzystania.
ecoosada.plDzięki temu, że elementy figur są sporej wielkości montaż ich jest bardzo szybki i następuje w ciągu kilku dni. Układ domu w kształcie kopuły może być tworzony w różnych wariantach i konfiguracjach. Domem może być jedna, dwupiętrowa, duża kopuła, innym zaś wariantem może być kilka kopuł o różnych wielkościach, razem zespolonych. Domy w kształcie kopuł wybudowane tą technologią są tanie, ciepłe (całkowicie pasywne) i szybkie w montażu..

Zalety kopuły styropianowej:

  1. Dom wybudowany takim sposobem potrzebuje 80% mniej energii do ogrzania, niż tradycyjny.
  2. Dom taki jest całkowicie pasywny, a to oznacza, że nie potrzeba tradycyjnego systemu grzewczego, w zupełności wystarczy np. rekuperator.
  3. Latem, w największe upały rekuperator zapewnia też komfort klimatyzacji pomieszczeń, automatycznie sterowany prostym interfejsem.
  4. Kopuły w tej technologii są tanie w budowie.
  5. Krótki czas budowy domu.
  6. Pełna izolacja termiczna od zewnętrznych warunków atmosferycznych i odporność na szkody górnicze, huraganowe wiatry, trzęsienia ziemi.
  7. Większa trwałość w porównaniu z tradycyjnie zbudowanym domem.
  8. Kształt umożliwiający natychmiastowy spływ wody opadowej oraz eliminujący tradycyjny, kosztowny i często kłopotliwy w wykonaniu dach oraz elewacji zewnętrznej.

ecoosada.pl

Źródło: ecodome

arrows-308807_640