Drewno fornirowane

kupoldoma.nethouse.ru 1. Drewno fornirowane to cienkie płaty drewna zwane okleiną, uzyskiwane przez płaskie (styczne ? w kierunku prostopadłym do włókien) lub obwodowe skrawanie (łuszczenie), najczęściej o grubości 0,1 do 8,0 mm. Forniry dzielą się ze względu na zastosowanie na okleiny i obłogi. Fornir w zależności od efektywności rysunku słojów (od gatunku drzewa) może być przeznaczony na sklejkę, okleinę (fornirowanie) lub drewno warstwowe, prasowane. Do budowy kopuły wykorzystano drewno warstwowe, techniczne tworzywo drzewne uzyskane z cienkich warstw drewna różnej grubości, sklejanych i prasowanych.
kupoldoma.nethouse.ru2. Drewno prasowane (lignoston) otrzymuje się przez prasowanie klocków z różnych gatunków drewna, najczęściej jednak z drewna bukowego i brzozowego. Ciśnienie prasowania wynosi 70 ? 400 kg/cm2 i zależy od kształtu, wymiarów i rodzaju wyrobu. Stosowana zaś temperatura wynosi 150 ? 160 °C. Przez długotrwałe nawilżanie klocków w wodzie lub parze o temp. 100 ? 120 °C można rozmiękczyć drewno i w ten sposób zmniejszyć nacisk potrzebny do prasowania. Drewno pocięte na drobne kawałki nagrzewa się w parze lub wodzie do temp. 100 °C, po czym rozmiękczone drewno prasuje się w odpowiednich formach.
kupoldoma.nethouse.ru3. Ciśnienie przy prasowaniu zależy od gatunku drewna i kształtu formy. Pęcznienie drewna prasowanego jest znacznie mniejsze niż pęcznienie drewna w postaci nieuszlachetnionej. Drewno warstwowe nasycane żywicami sztucznymi może być zaliczone zarówno do materiałów drzewnych, jak i do tworzyw sztucznych. Wykonuje się je z forniru (łuszczyn) brzozowego (rzadziej bukowego) o grubości 0,6 ? 1,2 mm.
kupoldoma.nethouse.ru4. W ten sposób powstające elementy drewniane są odpowiednio przycinane ze wszystkich stron. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, które wylicza kąt nachylenia każdej warstwy ściany kopuły, proces produkcji trwa bardzo szybko. Gotowe elementy są ponumerowane w odpowiedniej kolejności, aby każda osoba, nawet bez specjalnych kwalifikacji, mogła łatwo i szybko zbudować kopułę.
Konstrukcja kopuły posiada dużą wytrzymałość. W zależności od kształtu i profilu drewna, można zastosować różne połączenia elementów drewnianych, oddzielnie dla każdego konkretnego projektu, np. śruby lub klej. Jak widzimy, od razu pozostawione jest miejsce na okna i drzwi. Przy projektowaniu, aby zachować stabilna konstrukcję, bardzo istotna jest ilość i wielkość okien. Oszczędność czasu na robienie dodatkowych otworów sprzyja szybkiej realizacji budowy, gdyż pozostaje nam wstawić okna i można już zacząć działać wewnątrz. W naszym klimacie kopułę trzeba dobrze zaizolować przed wilgocią oraz odpowiednio ocieplić. Z zewnątrz można pomalować ją na dowolny kolor lub zabezpieczyć naturalnym impregnatem (aby zachowała naturalny kolor drewna). Oczywiście jeśli chcemy to dodatkowo pokryć dachem, to najbardziej wskazanym materiałem będzie gont drewniany lub bitumiczny.

 

Źródło: kopuła

arrows-308807_640