Monolityczne

Konstrukcje monolityczne są wykonywane w technologii amerykańskiej, przy użyciu balona, uzbrojenia, wewnętrznej izolacji i natryskiwanego betonu. W ten sposób powstaje cienka powłoka żelbetowa ocieplona pianką poliuretanową o wysokich walorach termicznych. Cały proces powstawania takiej kopuły dzieli się na 4 etapy prac budowlanych.
monolithic.org1. Pierwszym etapem każdej budowy domu jest przygotowanie terenu. Wyznaczamy miejsce, gdzie chcemy postawić dom i jeśli teren jest lekko pofałdowany, konieczne jest wyrównanie i ubicie ziemi. W tak przygotowanym terenie można zabrać się za wykonanie zbrojonego pierścienia fundamentu lub płyty fundamentowej dla naszego domu. Najlepiej i najwygodniej o podstawie koła. Z fundamentu wyprowadzamy pręty zbrojeniowe, które będą później służyły do powiązania ze zbrojeniem właściwym kopuły, by tworzyć monolit.
monolithic.org2. Kolejnym etapem jest zamocowanie balona, tzw. pneumatycznej formy powietrznej do wykonanego pierścienia fundamentowego. W zależności od naszych preferencji dotyczących kształtu domu i jego wielkości, w fabryce powstaje odpowiednia powłoka. Dodatkowo, jeśli ktoś życzy sobie kilka kopuł połączonych ze sobą lub oddzielonych korytarzem, to też jest taka opcja. Okna i drzwi też zostają uwzględnione, aby łatwiej było je wykonać. Do balona specjalnie zrobione zostało dodatkowe pomieszczenie w postaci śluzy powietrznej, która pozwala na swobodny dostęp do wnętrza kopuły. Po odpowiednim zamocowaniu balonu do fundamentu i śluzy, następuje pompowanie powietrzem do właściwej postaci.
monolithic.org3. Kiedy balon napełni się powietrzem, osiąga swój odpowiedni kształt, który pozwala na kolejny etap prac wewnątrz kopuły. Oczywiście powietrze jest stale nadmuchiwane do wewnątrz. Najpierw nakłada się od wewnątrz warstwę pianki poliuretanowej, która służy jako izolacja termiczna dla całej kopuły i jest oparciem dla dalszego zbrojenia kopuły. Po utwardzeniu pianki, montuje się pręty zbrojeniowe na całej długości kopuły. Można wykorzystać pręty stalowe, które są dostępne na rynku lub skorzystać z prętów bazaltowych, które swoimi właściwościami, zaletami i wysoką jakością przewyższają zwykłe zbrojenie. Pręty bazaltowe są lżejsze, zdrowsze, wytrzymalsze, nie przewodzą prądu (nie tworzą klatki Faradaya) oraz ? jak się okazuje ? są tańsze od standardowych prętów zbrojeniowych. Zatem tworzymy wewnątrz kopuły siatkę dobrze i mocno powlekaną prętami.
monolithic.org4. Następnie, na wykonane zbrojenie wewnątrz kopuły jest natryskiwany beton. Jest to ostatnia faza budowy szkieletu kopuły. Na rynku pojawiają się różne rodzaje betonu, ludzie szukają zdrowych rozwiązań, dlatego między innymi pojawił się tzw. żywy beton, który sprzyja życiu. Dzięki rozwoju nanotechnologii powstają też takie produkty jak nano-cement. W zależności od tego, co zastosujemy, otrzymamy odpowiednią warstwę betonu, która pokrywa zbrojenie tworząc cienkościenny, monolityczny szkielet, a po związaniu tworzy wyjątkowo sztywną, ognioodporną i wytrzymałą konstrukcję całej kopuły. Takie domy mogą stać latami i nic się z nimi nie dzieje.

Zalety kopuł monolitycznych:

  1. Odporność na szkody górnicze, huraganowe wiatry, trzęsienia ziemi.
  2. Szybkość budowy.
  3. 50-70% oszczędności energii przy ogrzewaniu lub chłodzeniu wnętrza obiektu.
  4. Brak potrzeby wykonania pokrycia dachowego oraz elewacji zewnętrznych.
  5. Pełna izolacja termiczna od zewnętrznych warunków atmosferycznych.
  6. Nieobecność podpór, czy filarów w całej kubaturze obiektu.

 

Źródło: monolithic

arrows-308807_640