Szklana kopuła geodezyjna twórczą przestrzenią dla rozwoju przyszłych pokoleń

Na świecie projektuje i buduje się konstrukcje szklarniowe z kopuł geodezyjnych. Kopuły są innowacyjne, unikalne, trwałe, niezawodne i przyjazne dla środowiska. Ze względu na ponadczasowe wzornictwo i intrygującą estetykę, kopuły geodezyjne mają zastosowanie wszechstronne i nieograniczone możliwości. Buduje się szklarnie, obiekty spa lub wolne przestrzenie dla tworzenia różnych projektów takich jak klasa szkolna czy ekodom. Poniżej przedstawiamy filmik, w którym możecie zobaczyć różne pomysły na wykorzystanie szklanej kopuły geodezyjnej.

Najciekawszy pomysł, który nas zainteresował to tzw. szkolne sale kopułowe dla dzieci, które stawia się na terenie placówki edukacyjnej. Bardzo praktyczne podejście, zarazem innowacyjne i inspirujące. Dzięki specjalnie zaprojektowanym kopułom tworzy unikalne zewnętrzne środowisko szkolne, które stymuluje kreatywność i wprowadza ożywioną edukację.

Szklane kopuły geodezyjne fantastycznie sprawdzają się dla żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych, średnich i jako placówki edukacyjne dla uniwersytetów. Naszym zdaniem w każdej takiej placówce, powinny znaleźć się szklane kopuły, które pozwalają dzieciom wyrwać się z kwadratowych murów do okrągłej przestrzeni wśród uspakajającej ich przyrody. 

Okrągła przestrzeń pełna naturalnego światła i przyrody jest doskonała do pracy grupowej. Zapewnia maksymalną przestrzeń do praktycznego nauczania. Każdą kopułę można ciekawie zaprojektować, dostosowując odpowiednie meble, kolory które stymulują i zachęcają dzieci do nauki. Poniżej przedstawiamy zagraniczne przykłady szklanych kopuł geodezyjnych.

Leśna Szkoła w Derbyshireuczniowie korzystają z kopułowej przestrzeni przez cały rok.

alfreton

Kopuła zapewnia bezpieczeństwo i odporność na panujące warunki atmosferyczne. Przestrzeń wykorzystuje się do wspaniałej twórczej zabawy. Jest to praktyczny instrument wspólnotowy, który w kręgu pomaga nawiązać pozytywne relacje. Przyjazna przestrzeń umożliwia rozwinięcie nowych umiejętności i zdolności dzieci.

 

 

 

 

 

 

Szkoła podstawowa Desmond Anderson – interaktywna przestrzeń zwiększająca wrażliwość na otaczającą przyrodę.

Desmond Anderson School

W tym wieku dzieci najlepiej uczą się poprzez doświadczenie i sesje interaktywne, dlatego kopuła powstała w celu wzmocnienia nauki poza szkołą. Bezpośredni kontakt z przyrodą przyczynia się do zwiększenia udziału i zaangażowania dzieci. Jest to również świetny sposób, aby nauka stała się zabawą i w ten sposób zachęcała dzieci już od najmłodszych lat. Wokół kopuły, w celach edukacyjnych, stworzono ogródek z ziołami i warzywami. Dzięki temu dzieci mają możliwość uczestniczyć w tworzeniu i rozwoju otaczającej ich przyrody.

 

 

 

Szkoła w Hampshire – miejsce dla dzieci i rodziców.

Kopuła jest wykorzystywana codziennie, w czasie zajęć, do obserwacji ptaków, uprawy roślin, pracy w małych grupach i słuchania muzyki. Natomiast poza godzinami lekcyjnymi organizowane są spotkania dla maluchów i rodziców.

Szkoła Podstawowa Endeavour – mini Projekt Eden

2012-06-22-11.58.04Kopuła ta to mini projekt Eden, który między innymi pozwala dzieciom tworzyć mikro klimat i uczyć się w środowisku naturalnym pełnym inspiracji. Mają bezpośredni kontakt z ziemią, uczą się sadzić, poznają różne rośliny. Od początku widzą jakie procesy zachodzą w środowisku naturalnym. Nauka jest przyjemnością i wpływa na rozwój wyobraźni. Dzieci chętnie angażują się w różne przedsięwzięcia. Jest to miejsce nowych pomysłów i doświadczeń, ciągły ruch pozwala na swobodny przepływ informacji.

 

 

 

 

Felmore Szkoła Podstawowa – kompleks 3 kopuł dla działań twórczych.

NaNPowstały trzy kopuły w celu wzmocnienia projektów między przedmiotowych, kreatywnych i środowiskowych. Pierwsza kopuła powstała dla zrealizowania projektu mini Edenu, czyli dla stworzenia klimatu dla roślin tropikalnych. Pozostałe dwie kopuły są dla wielofunkcyjnych twórczych działań edukacyjnych, sensorycznej nauki, ruchu, kreatywnych i interaktywnych warsztatów związanych z tematami ochrony środowiska w całym programie szkolnym.

 

 

 

Szkoła Newquay Tretherras – poczucie spełnienia i miejsce świeżych pomysłów.

Newquay-School-opening-Looking-up2

Kopuły geodezyjne na poziomie szkoły średniej mają wiele innowacyjnych zastosowań dla nauki poza szkołą. Szkoły wykorzystują je do nauki na świeżym powietrzu,  gdzie uczeń poznaje od praktyki takie dziedziny wiedzy jak matematyka, fizyka, technika. Może pełnić funkcję galerii dla pokazywania sztuki studenckiej. Przestrzeń kopuły jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów, w celu rozszerzenia i dywersyfikacji zakresu metod nauki nauczania w szkołach średnich.

 

 

 

 

Szkoła FCJ Upton Hall – zapewnienie wysokiego poziomu nauczania przedmiotów ścisłych w stymulującym środowisku edukacyjnym.

Upton-Hall-School-Upton-Wirral-solardome-eco-garden Inspirujące miejsce do nauki, idealne do nauczania przedmiotów ścisłych takich jak nauka, technologia, inżynieria i matematyka. Szkoła postanowiła stworzyć Eco Garden z kopułą w centrum. Ogród ekologiczny otacza kopułę różnymi ścieżkami, obok zbudowane zostały łóżka ogrodowe gdzie posadzone zioła i warzywa, a także jadalny żywopłot. Uczniowie mają możliwość przyczynienia się do zrównoważonego rozwoju, zdrowego stylu życia i szacunku dla środowiska. Kopuła została włączona do wielu różnych planów lekcyjnych w celu zwiększenia efektywności uczenia się we wszystkich obszarach programu nauczania.

 


Szkoła Watford Grammar
– l
aboratorium jutra inspiracją dla młodych naukowców

Inspiruje swoich uczniów do podejmowania oryginalnych projektów badawczych. W pełni wyposażone laboratorium w stanowiska dla 12 uczniów, dostępne we wszystkie pory roku. Kopuła przyciąga uwagę uczniów, pracowników i gości.

 

Szklana kopuła geodezyjna używana jest w wielu uczelniach na całym świecie,  ponieważ zapewnia doskonałe możliwości kształcenia i rozwoju.

Growing schools – Projekt „rosnące szkoły”

Growing schools zachęca przyszłe pokolenia do powrotu do natury, aby zacząć hodować własne owoce i warzywa. Unikatowe, ekologiczne kopuły dają pełne światło słoneczne, czyli maksymalizują promienie w najbardziej efektywny sposób – pozwala to na przedłużenie okresu wegetacji, szybki wzrost i wzmocnienie zdrowia roślin. W szkołach w ten sposób można uczyć dzieci skąd pochodzi ich żywność. Nauczyć podstawowych zasad z zakresu rolnictwa i ogrodnictwa.

IMG_9201-960x358

Hydroponika i Aquaponika

Hydroponika i aquaponika to uprawy roślin w obiegu zamkniętym bez gleby. W hydroponice rośliny są umieszczone w wypełnieniu z np. perlitu, wermikulitu, keramzytu lub wełny mineralnej i są karmione pożywką. Aquaponika to jest technika uprawy roślin i hodowli ryb w symbiozie. System opiera się na łóżku z roślinami i akwarium z rybami. Te nowoczesne techniki uprawy oferują liczne możliwości nauki w programie nauczania. Ze szkoły podstawowej, do średniej i poza nią, zapewniają one doskonałe narzędzie uczenia się podstawowych przedmiotów takich jak biologii i fizjologii roślin, matematyki, chemii i fizyki, a także specjalne potrzeby dla rehabilitacji i zrównoważonego rozwoju.

TU0A7155-960x358


Źródło: Solardome

Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *