Spaceplate Greenhouse – szklane kopuły

Spaceplate, czyli szklane modułowe kopuły to pomysł duńskich architektów na ciekawe i tanie domy. Takie kopuły stanęły właśnie w Bristolu w Wielkiej Brytanii.

anneromme.com

Szklarnia kopułowa zawiera sporą ilość powietrza i światła, która wydłuża sezon wegetacyjny i umożliwia kwitnięcie roślin obcych dla lokalnego klimatu.anneromme.com Tworzy kulę/bańkę super-natury, gdzie rzeczy gdzie indziej niemożliwe stają się możliwe. Mimo, że jest prawie całkowicie przeźroczysta i widać jej zawartość to zapach, temperatura, wilgotność i smak są znacząco inne niż na zewnątrz tej cienkiej membrany. To pozwala nam na tworzenie żywności różnego rodzaju i ilości, ale także doświadczania różnych klimatów. Taka szklarnia kopułowa tworzy znaczącą rolę w codziennym życiu.

anneromme.comUmieszczona na małym skrawku ziemi, pomiędzy dużymi parkingami jest miejscem do eksperymentów dla studentów ogrodnictwa i ich nauczycieli. Dzięki swoim właściwościom kopuła pozwala studentom uczyć się i uprawiać rośliny przez cały rok. Zebrane nasiona będą wykorzystywane do siewu i dalszej uprawy roślin na wolnym powietrzy w ogrodach przylegających do uczelni.anneromme.comW przeciwieństwie do znanych i przebadanych modelów kopułowych Bucky Fullera, to Spaceplate wykorzystują współczesną technologię do naśladowania bardziej skomplikowanych kształtów jakie występują w przyrodzie. Elementy są geometrycznie podobne ale różnej wielkości, jak ma to miejsce w naturze. Ta wersja Spaceplate jest oparta na geometrii jeżowca sześciokątnego, w którym sześciokąty są ułożone na geodezyjnej siatki kuli.anneromme.comPięć elementów przecina się ze sobą i tworzą sekwencję przestrzeni. Kopuły zbudowane są ze szklanych paneli w kształcie sześciokątów obudowanych 4-milimetrowym stelażem ze stopu aluminium. Całość jest tak skonstruowana, żeby kopułę można było szybko postawić używając najprostszych narzędzi. Poszczególne panele są bowiem połączone dużymi, mocnymi śrubami.anneromme.com

Cała konstrukcja jest niezwykle lekka, ale i wytrzymała. Przy okazji też jest to bardzo tanie rozwiązanie, ponieważ wszystkie materiały uzyskano z recyklingu. Dlatego projektanci – firma N55 oraz Anne Romme pracują już nad tym, żeby kopuły mogły być dostępne jako tanie domy dla osób o najniższych zarobkach.

anneromme.comMateriały użyte do budowy takiej kopuły:
Żelbetowy fundament
228 płyty aluminiowe o grubości 4 mm
174 Płyty akrylowe
Ok. 429 m profil EPDM
Ok. 7400 nakrętki i śruby
Ok. 400 m uszczelniacz

Na jesieni podobne kopuły mają stanąć również w Kopenhadze. Architekci zapowiedzieli, że każdy model Spaceplate będzie lepszy od poprzedniego, ponieważ projekt wciąż się rozwija.


Źródło: anneromme, sfora.


 

Udostępnij na:

Kamila

Uwielbiam podróżować i poznawać nowych ludzi oraz eksperymentować w kuchni. Lubię inwestować swój czas w nowe, twórcze pomysły oraz dzielić się nimi ze wszystkimi. Przecieram szlaki i odkrywam nowe miejsca do których zapraszam wszystkich odważnych marzycieli.

Więcej postów

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *